Vesania – Firefrost Arcanum

(4 grudnia 2004, napisał: Metanol)


Vesania – Firefrost Arcanum

Płyta ta doskonale pokazuje, że Black Metal może być nazwany sztuką, a nie bezmyślną napierdalanką. Ekipa z Warszawy nagrała świetny, porywający, jeden z prawdziwych, nielicznych blackowych albumów w dużej (stosunkowo) wytwórni. "Firefrost Arcanum" jest muzyką doskonałą i moim zdaniem jedną z najlepszych płyt z tego gatunku na świecie. Orion, Derray, Hainrich, Siegmar i Annahvahr pokazali, że w debiutant może w Polsce nagrać doskonałą wielowymiarową płytę, w świetnej produkcji. Wszystko jest tu na najwyższym poziomie.

Ten longplay jest porównywany do pierwszych płyt Emperora i tu należy szukać gatunku, w jakim się Vesania obraca. Agresywna, gniewna muzyka z dużą ilością klawiszy, melodii i przerywników między utworami. Panuje tu bardzo mistyczna atmosfera. Wszyscy muzycy wiedzą jak się gra na swych instrumentach, co pokazali również na koncertach. Vesania postąpiła bardzo odważnie robiąc taką płytę w dobie ciągłego oskarżania zespołów używających klawiszy o komercję. W tym przypadku takie oskarżenia nie mają pokrycia w faktach, gdyż płyta ta jest skomplikowana i aby poznać całe jej piękno trzeba jej długo słuchać w odpowiednich warunkach (w nocy, dosyć głośno).

Utwory w większości są szybkim, średniej długości, kawałkami blacku podpartymi dużą ilością klawiszy, które są bardzo wyraźne. Jednak i tak główną rolę ma gitara rytmiczna. Bardzo mało jest solowych popisów, które myślę, że zepsułyby nieco mistyczny klimat. Mimo, że cała płyta najlepiej wypada słuchana w całości to jednak dwa kawałki są bardzo przebojowe jak i obrazujące całą płytę: "Mystherion. Crystaleyes" i "Marduke’s Mazemerising".

Na oddzielną kwestię zasługują teksty. Są to bardzo ciekawe, trudne w interpretacji przemyślenia ich autora. Trudne z powodu języka naszpikowanego neologizmami, co można poznać już po tytułach, które w większości na podstawie takiej gry są zbudowane. Godna pochwały jest oprawa graficzna płyty wykonana oczywiście przez Jacka Wiśniewskiego z pomocą Siegmara. Bardzo mroczna, wymowna, symboliczna połączona z teatralnymi fotografiami z dwóch sesji zdjęciowych.

Całość tej płyty, wszystkich jej elementów, dbałość jej wykonania, czyni ją jednym z najlepszych wydawnictw mijającego roku.
Lista utworóó
1. Mystherion. Crystaleyes
2. Introit Algor
3. Nova Persei
4. Algorfocus Nefas
5. Marduke`s Mazemerising
6. Moonthrone. Dawn Broken
7. Introit Focus
8. Daemoonion Act II
9. Introit Nefas
10. Dukedoom Black
Ocena: 9/10

divider

polecamy

Faust – Cisza Po Tobie Stillborn – Cultura de la muerte Jad – Ból Yfel 1710 / Martwa Aura – Kali Yuga Boys
divider

imprezy

Urgehal w POLSCE Christ’s Death vol.3 – Warfist, Crippling Madness, Okrutnik, Atonement, Rat King wiosenne koncerty Death Denied Psychodelic Misanthropy fest #18 – XX-lecie Moloch Letalis GdyniaROCKZ! 2023 Tribute To Seattle koncert Praise the Sun tour • The Proffer of Light TRAUMA: „35th Anniversary Tour 2023″ Deströyer 666 zagra trzy koncerty w Polsce Soilwork i Kataklysm w Polsce Cannibal Corpse znów w Polsce
divider

patronujemy

Trzecia płyta ATERRA Narodowy spis zespołów – Artur Sobiela, Tomasz Sikora Premiera albumu „Szczodre Gody” Velesar NEAGHI – Whispers of Wings Taranis „Obscurity” ROCK N’SFERA 5 ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation
divider

współpracujemy

Sklep Stronghold Musick Magazine nr 31 VooDoo Club MORBID CHAPEL RECORDS Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty