Heol Telwen – Gwadsech’hedik Kraban

(10 lutego 2004, napisał: Ancient)


Miałem okazje porozmawać z Gwadsech’hedik Kraban czyli z wokalistą, gitarzystą, flecistą fransukiej wschodzącej gwiazdy sceny Celic Folk Metal HEOL TELWEN.

Nie jesteście zespołem znanym. Opisz może trochę Wasz skład i może trochę historii.

Zespół urodził się cztery lata temu, a na początku Heol Telwen grał black/trash. Były to kompozycje Yskithyrwynn (vocals), Anaon (guitar) oraz moje – Kraban (guitar), potem kilka miesięcy później Ossian dołączył do nas jako basista.
Wtedy Heol zaczął komponować muzykę klasyfikowaną jako folk/celtic metal co bardziej odpowiadało naszym muzycznym ideałom. Problem z perkusistą rozwiązaliśmy gdy Yskhityrwynn postanowił właśnie na niej grać, a ja wskoczyłem na wokal. Rok temu Anaon opuścił zespół i Ossian zajął jego miejsce jako gitarzysta. Na początku 2003 roku Mylgaon Vibuc’h(bass) oraz Hades(tin whistle) dopełnili skład. Heol Telwen oznacza "Ciemne Słońce" w języku Brenton (???), a Mor Braz oznacza "Wspaniałe Morze", tak się mówi w języku Brenton (???) na Ocean Atlantycki.

Wasze demo "Mor Braz" jest zajebiste. Z jakimi recenzjami się spotkaliście???

Przyjęcie było bardzo dobre we Francji jaki i za granicą, co jest bardzo zaskakujące. Co więcej, pozwoliło to nam nawiązać kontakt z wieloma stowarzyszeniami i kapelami i mam nadzieje, że pomoże to promować naszą muzykę na koncertach w najbliższych miesiącach

Znaleźliście jakąś wytwórnię, która byłaby zainteresowana promocją Heol Telwen??

Nie, w tym momencie nie musimy pertraktować z żadnymi wytwórniami, ale parę takowych kontaktowało się z nami, lecz bez żadnych poważnych propozycji. Wolimy skończyć pisanie naszego pierwszego albumu zanim zaczęliśmy szukać wytwórni by go wydać. Nie chcemy się spieszyć z naszym debiutem.

Waszą muzykę jest raczej trudno zaszufladkować. Jak byś określił swoimi słowami dźwięki, które znajdują się na "Mor Braz"?

Określił bym ją jako "celtic folk metal"! Nie sądzę, aby termin Black Metal pasował do Heol Telwen, ale ten styl jest podstawą naszej muzyki, próbujemy iść dalej dodając trash’owe heavy metalowe elementy, do całości dodaje mu Breton i Irlandzką muzykę. Nie chcemy tworzyć "Black Metalu z fletem", chcemy połączyć te dwa wszechświaty w naturalny sposób, by zmiksować trash’owe riffy z wesołymi melodiami.

Co wpłynęło na Was, aby grać taką muzykę jaką gracię? W 1999 byliście przecież zespołem black/death metalowym (wg. biografii).

To jest proste. By być w zgodzie z naszymi muzycznymi i filozoficznymi przekonaniami. Ta zmiana nie nastąpiła w jeden dzień, następowała ona stopniowo i łączenie z bardziej różnorodnymi instrumentami (np. flet). Przyszło to naturalnie, ale chcieliśmy to robić w 100% i dlatego zintegrowaliśmy te instrumenty na stałe z muzyką. W zespole naszą pasją jest historia i legendy i to poprowadziło Heol Telwen do tego czym stał się dzisiaj. Myślę, iż nasza muzyka jest "osobista", wyszła ona od nas taka sama. a wszyscy mamy bardzo zróżnicowane gusta muzyczne. Heol Telwen to wypadkowa tego co my wszyscy czujemy.

Jak już mówiłem – gracie muzykę nietuzinkową i jestem bardzo ciekaw jak się prezentujecie na żywo. Mógłbyś opisać jak sobie radzicie z odtworzeniem tego co jest na krążku przed publicznością?

Zagraliśmy tylko jeden koncert do tej pory. Jesteśmy w piątkę na scenie co daje do zrozumienia, że jesteśmy tradycyjną metalową grupą z fletem i czasem porzucam swą gitarę by zagrać na bombarde (???). Nasza muzyka traci na przejrzystości folkowych elementów, ale nabiera intensywności. Ten jedyny koncert okazał się sukcesem i nie możemy się doczekać następnego. Próbujemy zaplanować jakieś koncerty na wiosnę w Francji, Belgii i Szwajcarii, lecz nic nie jest pewne na tą chwilę.

Z tego co widać na Waszej stronie to każdy członek Heol Telwen udziela się w jakiejś innej (jednej lub więcej) kapeli. Czy traktujecie Heol Telwen priorytetowo, czy może jak projekt poboczny?

Heol Telwen jest prawdziwą kapelą i jest dla nas na pierwszym miejscu. Ale wszystkie nasze projekty poboczne są bardzo ważne dla nas, aby pomóc rozwijać się nam na nowe sposoby. I oczywiście to także dobry sposób by grać wiele koncertów! Osobiście Heol Telwen będzie zawsze moim priorytetem.

Zauważyłem, że w rubryce "Musical influences" wymieniłeś BURZUM. Czy sądzisz, że Varg dobrze postąpił i czy zasługuje na taką karę jaką teraz odbywa?

Doceniam muzykę BURZUM, ale się nie zgadzam z jego poglądami i jego czynami.

Macie już pomysł na następcę "Mor Braz"??? Jak tak to przybliż trochę nam ten materiał.

Jak już wspomniałem parę pytań temu, kończymy pracę nad nowym albumem. Będzie się on składał z 10 lub 11 tytułów (w tym z czterech utworów na "Mor Braz" nagranych na nowo). Postaramy się dodać jak najwięcej folkowych instrumentów przy pomocy naszych przyjaciół i gości. Myślę, iż ten album będzie w klimatach "Mor Braz", może będzie bardziej epiczny. Nagranie powinno się odbyć przed końcem 2004 roku, przynajmniej taką mam nadzieję.

Co sądzisz o rosnącej popularności zespołów grających Pagan Metal? Ta popularność jest bardzo zauważalna w Polsce i innych słowiańskich krajach, które posiadają wiele kapel grających właśnie ten rodzaj muzyki. Większość tego rodzaju kapel jest bardzo… bardzo… bardzo… nie warta słuchania.

Tak to prawda, scena Pagan/Folk metalowa stała się popularna, ale bez wątpienia jest to tymczasowe. Wiele grup jest usatysfakcjonowanych przez śpiewanie "pogańskich tekstów" (głownie NS), by dodać trochę czystych wokali albo jakieś sample, aby potwierdzić, iż tworzą Pagan Metal. Te zespoły znikną szybko, gdyż nie mają one żadnych muzycznych lub kulturowych fascynacji kulturą Celtycką lub Vikingami.
Ale ta sama popularność pozwala niektórym grupom zyskać zainteresowanie, jak np. Skyforget, Eluveitie, Aes Dana, Belenos by robić więcej koncertów, co jest bardzo dobrą rzeczą.
Chciałbym zaznaczyć, iż my nie wykonujemy "Pagan Metalu" lecz "Celtic Folk Metal", religia nie jest tematem liryk w Heol Telwen. Nie nazywamy się "Poganami", jesteśmy po prostu przyciągani przez poezje, która wynurza się z zabobonów i przez Celtycki Folklor.

Ja jestem z Polski. Ciekawi mnie to z czym kojarzysz Polskę??

Euh… Vader? Behemoth? Graveland? Będąc uczciwym to nie wiem za dużo o Polsce. Jestem w kontakcie z niektórymi ludźmi z Polski (pozdrawiam wszystkich was, którzy czytają ten tekst), ale to wszystko, przepraszam… wiec… zaproście nas!

Życzę sukcesów muzycznych. Mam nadzieje że ten wywiad zachęci więcej osób do zapoznania się z Waszą twórczością!! Dzięki za wywiad.

Dzięki za wywiad i odwiedzajcie naszą stronę po więcej informacji, www.heoltelwen.fr.st
O sellet war ar mor… ni zo enn tan hag en anken

divider

polecamy

Pincer Consortium – Geminus Schism Ironbound – Serpent’s Kiss Königreichssaal – Psalmen’o’delirium Meat Spreader – Mental Disease Transmitted by Radioactive Fear
divider

imprezy

Grima w Krakowie – Nightside Tour 2025 Sólstafir ponownie w Polsce – koncert w Hype Parku Imperial Age w Krakowie – symfoniczny metal w Klubie Gwarek Esprit D’Air – koncert w Klubie Studio Machine Head i Fear Factory w Katowicach Katatonia w Warszawie – koncert w Progresji Kierunek: Północ – Taake i goście na trzech koncertach w Polsce Death Confession 1349 i ich goście w Krakowie Unholy Blood Fest IV – Toruń Wizjonerzy z Blood Incantation wystąpią w Warszawie i Krakowie! The Unholy Trinity Tour 2025
divider

patronujemy

Trzecia płyta ATERRA Narodowy spis zespołów – Artur Sobiela, Tomasz Sikora Premiera albumu „Szczodre Gody” Velesar NEAGHI – Whispers of Wings Taranis „Obscurity” ROCK N’SFERA 5 ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation
divider

współpracujemy

Deformeathing Prod. Sklep Stronghold VooDoo Club MORBID CHAPEL RECORDS Wydawnictwo Muzyczne Pscho SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty