1349 – Seidemann

(15 października 2003, napisał: Ancient)


Seidemann jest basistą Norweskiego Black Metalowego 1349. Dzieki "ciemnym mocą" mogłem z Nim porozmawiać. 1349 prezentuje czysty Black Metal więc zamieniliśmy pare zdań na temat tego co było i tego co będzie.

Mógłyś wytłumaczyć co oznacza nazwa 1349?

1349 to rok Czarnej Śmierci jaka nawiedziła Norwegię, zabijając 2/3 populacji i kończąc złoty wiek Norwegi. Prawdziwie mroczny rok.

Opowiedz nam o historii 1349. Powiedz jak to się stało że "Liberation" ujrzało światło dzienne podbijając serca i dając nam nadzieje na powrót prawdziwego Black Metalu?

Zaczeliśmy w 1997 w składzie Ravn (perksuja/wokal), Tjalve (guitary) i Seidemann (bas), nagraliśmy dwa dema (demo 98 i "Chaos Prefered"). W 1999 dołączył do nas Archaon (giutary) i zaczeliśmy tworzyć materiał na następne demo (wydane przez Holycaust jako MCD). W 2000 byliśmy już gotowi do nagrania dema, i Ravn poprosił Frost’a aby nagrał partie perkusji by osiągnąć prędkość jaką wymagał nowy materiał. Po tym zaczeliśmy tworzyć materiał na "Liberation" i Frost był pod takim wrażeniem że chciał dołaczyć do podstawowego składu.
Nagraliśmy "Liberation" w 2001 a prawie cały rok 2002 szukaliśmy porządnej wytwórni. "Liberation" zostało w końcu wydane przez Candlelight Records w kwietniu 2003.

Ze wszystkich zespołów z jakimi miałem kontakt w tym roku Wasz album jest jedynym czystko Black Metalowym. Po pierwszym przesłuchaniu pomyślałem sobie Immortal "Pure Holocaust", ale po drugim już myślałem 1349 "Liberation". :] Ta płyta jest zajebista od pierwszego przesłuchania. Słyszałem Wasze wcześniejsze nagrania ("1349" i "Chaos Prefered") i nie zawsze graliście z taką agresją i mocą. Jak Wam się udało nagrać tak dobry album???

Użyliśmy analogowego sprzętu do nagrań.

Jak długo pracowaliście nad tym albumem???

Cały proces (nagrywanie, miksowanie, mastering) zajął nam dużo czasu, a aktualne nagranie zajeło nam około tygodnia.

Wasze MCD "Chaos Prefered" było wydane przez Holycaust Records a "Liberation" przez Candlelight. Czemu zrezygnowaliście z Holycaust???

Holycaust nie poświęcał nam tyle uwagi i nie promował 1349 ani "Liberation" jak powinien więc postanowiliśmy zmienić wytwórnie.

Następną niespodzianką dla mnie był Frost na perkusji. Jak udało Wam się go przekonać by grał w 1349??? Czy jest on stałym członkiem 1349???

Częściowo odpowiedziałem już na to pytanie.
Forst został zaproszony aby nagrał partię perkusyjne na demo które stało się "1349" MCD, ale kiedy usłyszał materiał na "Liberation" chciał dołączyć do nas i jesteśmy bardzo szczęśliwi że jest On z nami.

Czy Forst wnosi trochę Satyricon do 1349???

Nie.

Trzeba przyznać że dzieki Frost’owi "LIberation" stało się sławne, szczególnie w Europie. Jak by wyglądało 1349 z innym perkusistą???

Jeśli słyszałeś "Chaos Preferred" demo to powinieneś wiedzieć jak by 1349 brzmiało bez Frost’a. Jest On doskonałem perkusistą dla 1349.

Zrobiliście cover MayheM "Buried By Time And Dust". "Kocham" MayheM i pochodzę bardzo sceptycznie do każdego cover’u tej kapeli. Ale Wy mnie bardzo mile zaskoczyliście. Zagraliście ten utwór perfekcyjnie. Czemu akurat się zdecydowaliście na cover MayheM???

Frost zagrał tą piosenkę jako rozgrzewkę w studio i postanowiliśmy nagrać ją dla zabawy, ale okazało się że wyszła nam bardzo dobrze więc zamieściliśmy ją na płycie.

Myślicie już o następnym albumie???

Prawdę mówiąc to będziemy nagrywać następny album w grudniu.

Sądze że zagraliście trochę koncertów aby promować Wasz materiał.

Zagraliśmy pare koncertów w Norwegii, między innymi na "Hole In The Sky Festival" (2001), "The Inferno Festival" (2002 and 2003) oraz z Cadaver Inc i Gorgoroth. I oczywiście graliśmy na "With Full Force" Festival w Niemczech.

Jak publika reaguje na Waszą muzykę???

Ludzie przeważnie albo kochają albo nienawidzą tego albumu. Na żywo ludzie machają glowami i wydaje mi się że dobrze wypadamy.

Może planujecie jakieś koncerty na najbliższe miesiące??? I czy zamierzacie zagrać kiedyś w Polsce??? :]

Właśnie wróciliśmy z dziesięciodniowej Europejskiej trasy z Aeternus i Red Harvest i zagramy koncert w Oslo z Carpathian Forest i paroma innymi kapelami 12 grudnia. Reszta czasu spędzimy w studio.
Może zagramy kiedyś w Polsce.

Teraz może pomówmy o Black Metalu i o jego nie tak odległej historii.
Co sądzisz o dzisiejszym Black Metalu??? Mi się wydaje iż Black Metal powoli umiera… Immortal, Emperor się rozpadł…i nie ma żadnych młodych zespołów (poza Twoim) które mogły by zająć miejsce po tych co odeszli…

Jest pare kapel które podtrzymują ogień Black Metalu. Żadna z nowych kapel nie może zająć miejsca tych co odeszli, ale jest pare takich co zasługują na to by o nich wspomnieć :Furze, Tsjuder, Koldbrann, Faustcoven, Grenjar, Slavia i Ghoul-cult.

Jaki jest Twój stosunek do wydarzeń z początku lat dziewiędzisiątych??? Mam na mysli Burzum, MayheM…

Nie chce tego komentować.

Co sądzisz o wojnie z chrześcijańswem i katolicyzmem na początku lat 90???

Sądzę iż wojna znalazła nowe sposoby na walkę które nie wzmacniają chrześcijan jak palenie kościołów.

Co sądzisz o Sympho Black Metalu????

Nie możesz połączyć Sumpho i Black Metalu w jedność, to nie jest Black Metal.

Varg…co możesz powiedzieć o tym co On zrobił??? Uważasz że jego kara jest wystarczająca czy może niepotrzebna???

Nie chce rozmawiać o Varg’u.

Nie wiedziałem gdzie umieścić to pytanie…więc…masz jakieś muzyczne wzorce które chcesz osiągnąć???

Chcemy doskonalić naszą muzykę w kierunku "Audible Hellfire" (red. za chuja nie wiem co to znaczy).

Jakieś ostatnie słowa do Waszych fanów w Polsce???

Na Zdrowie! (red. prawdziwe słowa Seidemann’a :])

Sądze że starczy już tego. Dzieki wielkie za wywiad i mam nadzieję że się kiedyś spotkamy i wypijemy pare piw w Polsce. :]

Pojaw się wtedy kiedy będziemy grać w Polsce pewnego dnia bo da się to załatwić.

divider

polecamy

Faust – Cisza Po Tobie Stillborn – Cultura de la muerte Jad – Ból Yfel 1710 / Martwa Aura – Kali Yuga Boys
divider

imprezy

Urgehal w POLSCE Christ’s Death vol.3 – Warfist, Crippling Madness, Okrutnik, Atonement, Rat King wiosenne koncerty Death Denied Psychodelic Misanthropy fest #18 – XX-lecie Moloch Letalis GdyniaROCKZ! 2023 Tribute To Seattle koncert Praise the Sun tour • The Proffer of Light TRAUMA: „35th Anniversary Tour 2023″ Deströyer 666 zagra trzy koncerty w Polsce Soilwork i Kataklysm w Polsce Cannibal Corpse znów w Polsce
divider

patronujemy

Trzecia płyta ATERRA Narodowy spis zespołów – Artur Sobiela, Tomasz Sikora Premiera albumu „Szczodre Gody” Velesar NEAGHI – Whispers of Wings Taranis „Obscurity” ROCK N’SFERA 5 ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation
divider

współpracujemy

Sklep Stronghold Musick Magazine nr 31 VooDoo Club MORBID CHAPEL RECORDS Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty