Saltus; The Unborn; Eternal Gates – Sagath

(10 października 2003, napisał: Ancient)


Saltus, The Unborn, Eternal Gates i to jeszcze nie koniec… Miałem okazje wypytać o te kapele Sagath’a. Saltus’a wszyscy chyba znają…The Unborn może nie, ale warto poznać…Eternal Gates kto nie zna to MUSI poznać!!!! Style tych trzech kapel są ściśle związane z Black Metalem i z każdą z nich powinniście się zapoznać.

Witaj!!! Grasz w Saltusie, The Unborn oraz Eternal Gates. W jaki sposób potrafisz znaleźć na to wszystko czas???

Sława! No cóż, dodam jeszcze że poza tymi zespołami mam jeszcze projekty uboczne jak "Ancient art", a czasu mam aż nad to, nasz perkusista gra chyba w 6 zespołach, więc jemu można by zadać pytanie jak znajduje na to czas.

Teraz może zajmijmy się bardziej szczegółowo każdą z kapel. Zacznijmy od The Unborn. Wasze trzecie demo "Na wieki w Przestrzeni" jest zaskakująco dobrym materiałem jednak cały czas nie macie wydawcy. Rozsyłaliście tą płytę do różnego rodzaju wytwórni????

Wiesz powiem ci tak, że z Unbornem już przestaliśmy się troszczycie o wytwórnie, owszem wysyłaliśmy, a przynajmniej ja, nie wiem jak reszta. Materiał wg. mnie też jest dobry aczkolwiek pozmieniał bym w nim teraz parę rzeczy patrząc na niego z perspektywy czasu, głównie chodzi tu o brzmienie gitar. Co do tych wytwórni, to w Polsce trudno jest zdziałać cokolwiek co się tyczy muzyki, gdyż mało jest wytwórni które by chciały zainwestować w młode zespoły – boją się, że płyta się nie sprzeda i stracą na tym, więc wolą wydawać oklepane zespoły, które każdy kupi, niż cos nowego.

Nakręciliście teledysk do utworu "Gorzki Ból". Został on wyemitowany na Poloni 1. Jak się wam to udało załatwić?

Owszem mamy teledysk, jest on profesjonalnej jakości, choć osoby które brały w tym przedsięwzięciu udział – to garstka ludzi, aczkolwiek której udało się stworzyć to czego w dzisiejszej telewizji się nie zobaczy. A jak udało nam się wyemitować go w telewizji, cóż tym już się zajął nasz reżyser, znajomości i te sprawy robią swoje.

Ja tego video nie widziałem więc opisz je pokrótce.

Szczerze to sam nie do końca rozumiem niektórych scen, bo reżyser miał tam jakiś swój zamysł, którym się ze mną nie podzielił, wiec niektóre fragmenty należą do własnej interpretacji hehe.. Utwór opowiada o naszym świecie jaki jest, co nim rządzi, a także występuje motyw gwałtu. Wizualnie materiał został zrealizowany w opuszczonej fabryce, na jakimś zadupiu – więc klimat był fajny. W teledysku przeplatają się sceny jak gramy z ujęciami dziewczyny i faceta co symbolizować ma tą "tematykę gwałtu", nie ma żadnych gołych scen ( a szkoda hehe.. ), jest po prostu dobre granie, machanie głową i ogólnie klimat. Mieliśmy duże szczęście że udało nam się zrealizować takie coś i to za psie pieniądze.

Co się teraz dzieje z The Unborn???

Ehh.. a w obozie Unborn`a cisza, nie gramy od marca ( sam nie wiem czy to już padło czy to aż taka długa przerwa ) choć podczas nagrywania materiału "Na wieki…" mieliśmy już gotowe muzycznie cały kolejny materiał na nową płytę.

Teraz może przejdźmy do Saltusa. Od kiedy tam się udzielasz i w jaki sposób tam się znalazłeś???

W Saltusie gram od grudnia zeszłego roku, kiedy to pewnego wieczora zadzwonił perkusista i spytał się mnie czy nie chciałbym zagrać na koncercie, który odbył się tydzień później, jako basista. Zgodziłem się i po koncercie stwierdzili, że nadaje się do zespołu no i jestem.

"Słowiańska Duma" jest płyta wręcz zajebistą. Jak ty odbierasz ten materiał?

Taa.. "Słowiańska duma" cóż, dla mnie osobiście pod względem brzmieniowym ta płyta jest marna, aczkolwiek zarys utworów bardzo mi się podoba, jednak powiem ci iż ta płyta miała być demem z tego co wiem, tylko wytwórnia coś pochrzaniła i zostało to wydane jako album ( no co za pech hehe…).

Jak sobie radzi Saltus po odejściu Wojnara i Fausta???

Cóż aprop Fausta czyli wokalisty, to nic się nie stało po jego odejściu, na mnie jego wokal nie za bardzo robił wrażenie, jednak mamy teraz w naszych szeregach wokalistę, który ma taki wyziew że wgniata w ziemie, co do Wojnara, to nadal jest członkiem Saltus`a aczkolwiek jakby to ująć "nieoficjalnym" pisze dla nas teksty, i jest z nami zawsze duchem.

Ostatnio mieliście grać koncert z "pewną kapelą". Dlaczego on się nie odbył??? – ja wiem ale inni nie wiedzą. :P

A tak ten najszybszy koncert, hmm… co mogę powiedzieć. Poza tym, ze ponieśliśmy tylko obciążające nas koszty gdyż cały sprzęt musieliśmy wypożyczać, a pieniędzy z koncertu nie dostaliśmy więc wyszliśmy na minus. Koncert się nie odbył gdyż klub w którym mieliśmy grać, nie posiadał licencji na alkohol ( i ponoc impreza była nielegalna ho ho ). I też coś się tam ponoć pluli że jest za dużo łysych i nie chcieli żadnych burd, to tak po krótce.

Czy dużo koncertów już wam ‚przepadło’ z podobnych przyczyn???

Ostatnio załatwiałem koncert w nowym klubie warszawskim który został ostatnio otwarty. Nasz perkusista gra w dość znanym zespole i niedługo wyrusza w trasę po Polsce więc zadzwoniłem do faceta z klubu żeby przesunąć termin występu, po czym on stwierdził iż ktoś mu coś tam nagadał o nas, na temat naszej ideologii itp. no i stwierdził ze w nic nie chce się mieszać i koncertu nie będzie ( i tak se przesrał odwołując go – tak na marginesie ).

Saltus w pewnych środowiskach nie cieszy się dobrą sławą ze względu na poglądy. Opisz pokrótce TE poglądy. – też wiem ale może inni nie wiedzą. ;)

Ta nie lubię takich pytań, drażnią mnie. Jednak powiem tyle, iż większość ludzi uważa nas za zespół NSBM, prostuje.. nie jesteśmy zespołem NS, jesteśmy słowiańskim zespołem, i na tym też opiera się nasza ideologia – jak ktoś nie wie o czym mówię to niech sobie poczyta trochę.

Podobno będziecie nagrywać kolejny materiał. Jaki on będzie???

A tak w początkach października będą realizowane gitary, bębny już zostały nagrane. Materiał będzie trochę inny od "Słowiańskiej dumy", będzie więcej elementów death metalowych, bardziej agresywniej, aczkolwiek w warstwie tekstowej pozostajemy bez zmian. Będzie tez więcej utworów, z czego mogę powiedzieć iż jeden będzie nagrany ponownie, tytułowy numer z "Symboli przodków".

Eternal Gates – skąd pomysł na kolejną formacje?? Nie wystarczają Ci dwie wcześniej omówione???

No cóż muzyka, to moja największa pasja, a Eternal Gates został powołany dlatego iż chciałem grać agresywny black metal z klawiszem.

Utwór "Arise" znalazł się na składance wydanej przez Dusk Forest. Co możesz powiedzieć o Nich? Dobrze przebiegała wasza współpraca??

No nie bardzo mi się podoba współpraca z tym zinem, do dziś nie otrzymałem wersji autorskiej płyty i nic nie wskazuje na to iż coś się zmieni. Mieliśmy też ten sam utwór po lepszym masteringu jednak, nie chcieli go przyjąć, ogólnie przemilczę tą współprace…

Kiedy można się spodziewać pełnego materiału Eternal Gates?? I w jakiej stylistyce będzie on utrzymany??

Mamy parę utworów, które trzeba by nagrać od nowa, bo są strasznej jakości, jednak w warstwie muzycznej, są jak najbardziej. Po ich ponownym zrealizowaniu może wydamy to w formie dema, a całość będzie utrzymana w formie agresywnego i czasem melodyjnego black metalu z klawiszami.

Jakby na to nie patrzeć każda z kapel w których się udzielasz jest w jakimś stopniu Black Metalowa. Więc co sądzisz o Polskich kapelach Black Metalowych???

Cóż większość zespołów jakich słucham z kręgu black metalu w warstwie muzycznej ( ideologia to różnie bywa ), gra prosto, a wszystkie motywy już były… niełatwo jest w dzisiejszych czasach wymyślić coś nowego. Jednak ja lubię prostą muzykę…

Napewno grałeś niejeden koncert. Opisz ten najbardziej udany.

Najlepszy hmm. to był chyba ten z pod nazwy "Aryan black metal night`s" w klubie Paragraf… gdybyś go widział, byś wiedział dlaczego. Pod naszą sceną kotłowało się niemiłosiernie; uwielbiam grac koncerty – tak jak i reszta członków, ale nie ma teraz ludzi którzy by nam w tym pomogli.

Jakieś ostatnie słowa do czytelników???

Nie

Dzięki za wywiad.

Dzięki

divider

polecamy

Exul – Path To The Unknown Faust – Cisza Po Tobie Stillborn – Cultura de la muerte
divider

imprezy

Black Waves Fest vol. 9 Septicflesh i wyjątkowi goście na jedynym polskim koncercie! Legendy niemieckiego thrashu z Assassin zagrają dwukrotnie w Polsce! Cannibal Corpse i zabójczy goście wpadają na jeden koncert do Polski! Exodus, pionierzy thrash metalu, powracają do Polski! 25/05/2024 KREW OGIEŃ ŚMIERĆ: Stillborn, Ragehammer, Hellfuck, Chaingun Trve Metal Camp vol. 4 Aftermath Tour – Banisher, Truism THE ACT OF FRUSTRATION TOUR Injure Grind Attack Stillborn, HellFuck, Ragehammer w maju Left To Die i Incantation na jedynym koncercie w Polsce! MASTER gwiazdą finałów polskiego Bloodstock! Wolves In The Throne Room, Gaerea oraz Mortiferum zagrają w Polsce Unholy Blood Fest vol. 3 Sepultura po raz ostatni w Polsce!
divider

patronujemy

Trzecia płyta ATERRA Narodowy spis zespołów – Artur Sobiela, Tomasz Sikora Premiera albumu „Szczodre Gody” Velesar NEAGHI – Whispers of Wings Taranis „Obscurity” ROCK N’SFERA 5 ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation
divider

współpracujemy

Sklep Stronghold Musick Magazine nr 31 VooDoo Club MORBID CHAPEL RECORDS Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty