Arkona – Khorzon

(26 lutego 2004, napisał: Ancient)


Witaj!!! Nie tak dawno wydaliście najnowszy materiał pt. "Konstelacja Lodu". Czy jesteś zadowolony z efektu końcowego, czy może coś byś zmienił????

Jestem bardzo zadowolony z tego aktu, album zabrzmiał wreszcie tak jak chciałem, chociaż aby uzyskać efekt końcowy w tej postaci trzeba było trochę nad tym popracować. Dla mnie jest to całkowicie surowe i black metalowe brzmienie w którym nie zmieniłbym już nic!!!

Z jakimi recenzjami tej płyty się spotkałeś????

Dla większości, która kojarzy nas głównie z albumem "Imperium" ta płyta jest nie małym zaskoczeniem zarówno pod względem muzycznym jak i brzmieniowym. Ale jest to album zupełnie inny od debiutu i miłośnicy muzyki bardziej ekstremalnej bardzo pozytywnie wyrażają się o tej produkcji.

Bodajże od 2001 roku jesteście wydawani przez czeską Eclipse Productions. Czy jesteś zadowolony ze współpracy??? Z poziomem jaki prezentujecie bez problemu moglibyście znaleźć się w większej wytwórni. Nie myślisz czasem o takiej zmianie??

Nie, nie myślę o żadnej zmianie. Jesteśmy zespołem podziemnym i nasze wydawnictwa będą się ukazywać w podziemnej wytwórni. Nie wyobrażam sobie aby trafić do dużej stajni, która sugeruje Ci jak ma wyglądać następny album, to jest chore. Poza tym, Eclipse bardzo dobrze wykonuje swoją pracę, nie ma miedzy nami żadnych nieporozumień, wszystkie warunki umowy są zawsze dotrzymywane. Znam ludzi z Eclipse od jakichś 8 lat, z czasów gdy zajmowali się jedynie wydawaniem Zina. Dażę tę wytwórnie pełnym zaufaniem.

"Nocturnal Arkonian Hordes" była pierwszą i zarazem ostanią długogrającą płytą, której liryki nie były po polsku. Czemu zmieniliście język????

Chcieliśmy spróbować czegoś innego i tyle …

Teraz Eclipse zapowiada ponowne wydanie w/w płyty z polskimi tekstami oraz z ponownie nagranymi gitarami. Napewno pojawią się głosy, że jest to "robienie kasy" dwa razy na tym samym. Co na Was wpłynęło żeby nagrać ponownie ten materiał??? I kiedy on będzie dostępny???

Płyta ma się ukazać w tym roku. Na oryginale zostało trochę sknocone brzmienie, głównie gitar, które okazały się niezbyt czytelne. Pomysł, aby nagrać ten materiał jeszcze raz w dodatku z polskimi tekstami zrodził się podczas wspólnej alkoholizacji z Blackym z Eclipse. Jeżeli ten pomysł wydaję się komuś nie na miejscu, to przecież nikt go nie zmusza aby tego albumu później słuchać.

Eclipse także wprowadzi na rynek reedycje wyśmienitego "Imperium". Czym będzie się różnił ten materiał od pierwowzoru??
I (znów) kiedy będzie on dostępny???

Reedycja "Imperium" będzie jedynie wzbogacona o 2 utwory bonusowe, poza tym będzie nowa oprawa graficzna i to wszystko. Okazało się że jest jeszcze ogromne zainteresowanie tym albumem a pierwotny nakład jest już dawno wysprzedany. W tym przypadku Eclipse nalegało aby to wydać i ma się to stać pod koniec tego roku, podobno zaraz po "Nocnych Arkońskich Hordach".

Można się spodziewać jakiś koncertów??? Czemu ich nie gracie???

Raczej nie, chociaż nie wykluczam tego w przyszłości, zobaczymy.

Można Was zaliczyć do czołówki polskiego podziemia Black Metalu. Kto wg Ciebie zasługuje na to, by go także tu wymienić??

Przez okres ponad 10-ciu lat, w którym ARKONA istnieje i tworzy, dużo się działo w podziemiu i wiele różnych zespołów się pojawiało i znikało. Na pewno najważniejsze polskie zespoły tego okresu to: GRAVELAND, BESATT, GONTYNA KRY, VENEDAE, SELBSTMORD, OTHAR, NORTH, SACRILEGIUM. Jest też trochę zespołów które powstały całkiem niedawno, a które zasługują na uwagę.

Nie uważasz, że Black Metal powoli zaczyna ‚umierać’??? Jest coraz mniej zespołów które należycie prezentują ten gatunek.

Już kilka razy słyszałem że black metal umiera lub się odradza. Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia, bo ARKONA będzie egzystować niezależnie czy tej muzyki będzie słuchać 100 czy 10.000 osób, czy w podziemiu będzie grać 5 czy 500 BM zespołów. My robimy swoje i nie zważamy na to co dzieje się dookoła.

W jednym w wywiadów powiedziałeś, iż na scenie norweskiej nic się teraz nie dzieje. Czy od tamtego czasu zmieniło się już Twoje podejście???? Co sądzisz o np. 1349????

No nie bardzo, to że scena norweska bardzo podupadła jest faktem nie do podważenia i nie zmienią tego pojedyńcze wydarzenia rodzaju 1349. Przyszłość BM widzę na wschodzie.

Na wkładce "Konstelacja Lodu" pozdrawiacie m.in. Pogana z Hegemoon. Co sądzisz o ich materiale??? Ja musze powiedzieć, że czegoś takiego się nie spodziewałem, Ich płyta mnie poprostu rozjebała w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Spotkaliśmy się ostatnio na głośnym koncercie w Krakowie na Gorgoroth i Pogan dał mi CDR z najnowszym materiałem i uwierzcie mi że ten zespół jeszcze dużo namiesza na BM scenie. Jest to jeden z tych zespołów, o których wspominałem wcześniej.

Jak pisałeś byłeś na tym jakże sławnym koncercie GORGOROTH. Jak sądzisz czy ta sprawa powinna zostać nagłośniona??? Czy uważasz, iż taki efekt był zamierzony??? Jaką rolę dla Black Metalu odegrał ten występ, a dokładniej ‚reklamy’ jakie były (są) w nietylko Polskiej prasie??? Jeżeli DVD się ukaże to będzie to pewnie jeden z najlepiej sprzedających się multimediów w historii Black Metalu. Chłopaki zapewnili sobie (może nieświadomie) najlepszą reklamę jaką można mieć w naszym kraju – zaszokowali i stali się bohaterami skandali. Czy nie uważasz że to może źle wpłynąć na ich wizerunek???
I jak Ci się podobał ich występ???"

No cóż, moim zdaniem nie może być mowy o żadnym rozreklamowaniu, gdyż każdy kto orientuje się w BM scenie, GORGOROTH zna doskonale, natomiast każdy przypadkowy człowiek, któremu ciekawość nakaże przesłuchać ich muzykę, nie stanie się ich miłośnikiem, bo to nie będą jego obszary muzyczne. Uważam jednak że więcej przypadkowych osób zainteresuję się samym black metalem. Co do DVD to na pewno będzie wielu chętnych na jego nabycie, bo koncert był niezwykły zarówno muzycznie jak i sama sceneria była perfekcyjna. Nie można w tym momencie pominąć tego co pokazał Carpathian Forest, "dziewczyny" które uświetniły ich występ, mogły wywołać duży niesmak nawet wśród najbardziej odpornych. A same artykuły prasowe i relacje telewizyjne dały tylko dowód niekompetencji polskich dziennikarzy, którzy starali się wzmiankować co to jest black metal, kim jest Gorgoroth itd. Ja przy okazji dowiedziałem się że Gorgoroth wywołał we mnie oburzenie i zadał cios prosto w me, statystycznie rzecz ujmując, katolickie serce.

Od pewnego czasu mamy do czynienia z czymś w rodzaju mody na kapele grające Pagan Black Metal oraz NS Black Metal. Co sądzisz o tym zjawisku???

No cóż ARKONA od ponad 10 lat tworzy pogański black metal niezależnie na jaki nurt panuje w danym momencie moda. A rzeczywistość wygląda tak że wiele zespołów powstaje i szybko znika razem z modą. Nie interesuje mnie to, ja robię swoje.

Niedawno się skończył rok. Podaj jakie dziesięć albumów w zeszłym roku wywarły na Tobie największe wrażenie???

Będzie z tym problem bo słucham głównie starszych wydawnictw ale z czystym sumieniem mogę napewno wymienić : DUB BUK "Idu na wy!" i BESATT "Roots of Evil".

Dzięki za wywiad. Życzę powodzenia w dalszym tworzeniu czarnej sztuki.

divider

polecamy

Exul – Path To The Unknown Faust – Cisza Po Tobie Stillborn – Cultura de la muerte
divider

imprezy

Black Waves Fest vol. 9 Septicflesh i wyjątkowi goście na jedynym polskim koncercie! Legendy niemieckiego thrashu z Assassin zagrają dwukrotnie w Polsce! Cannibal Corpse i zabójczy goście wpadają na jeden koncert do Polski! Exodus, pionierzy thrash metalu, powracają do Polski! 25/05/2024 KREW OGIEŃ ŚMIERĆ: Stillborn, Ragehammer, Hellfuck, Chaingun Trve Metal Camp vol. 4 Aftermath Tour – Banisher, Truism THE ACT OF FRUSTRATION TOUR Injure Grind Attack Stillborn, HellFuck, Ragehammer w maju Left To Die i Incantation na jedynym koncercie w Polsce! MASTER gwiazdą finałów polskiego Bloodstock! Wolves In The Throne Room, Gaerea oraz Mortiferum zagrają w Polsce Unholy Blood Fest vol. 3 Sepultura po raz ostatni w Polsce!
divider

patronujemy

Trzecia płyta ATERRA Narodowy spis zespołów – Artur Sobiela, Tomasz Sikora Premiera albumu „Szczodre Gody” Velesar NEAGHI – Whispers of Wings Taranis „Obscurity” ROCK N’SFERA 5 ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation
divider

współpracujemy

Sklep Stronghold Musick Magazine nr 31 VooDoo Club MORBID CHAPEL RECORDS Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty