Gorgonea Prima – Black Coal Depression

(30 września 2010, napisał: Kozioł)


Gorgonea Prima – Black Coal Depression

Gwiezdna muzyka. Według mnie te dwa wyrazy idealnie określają pomysły tworzone przez Gorgonea Prima – czeski duet parający się praktykowaniem industrialnego Black metalu ze znacznymi domieszkami muzyki elektronicznej. Zapuszczając ich najnowszy krążek zatytułowany „Black Coal Depression” nastawiony byłem raczej na coś tradycyjnie prostego, barbarzyńsko bluźnierczego i gromiącego. Kiedy moje uszy zaatakowała mieszanka ciężkich dźwięków z szybkimi wstawkami elektronicznymi (tak, takimi znanymi poniekąd z muzyki techno…) byłem nieco zaskoczony. Co może wydać się dziwnym – bardzo pozytywnie zaskoczony. O ile muzyki ‘skocznej’ prawdziwie nie trawię, o tyle w tym przypadku została ona na idealnie wkomponowana w brudną (choć nie siarczystą) kompozycję Black metalu. Skoczne biciki towarzyszą nam przez całą długość płyty, nadając tempa i rozmachu całości. Gra gitarowa skomplikowana technicznie nie jest, jednak stanowi fajne, ciężkie, dobijające tło dla kawałków. Wszystko okraszane skoczną elektroniką i charczącym wokalem Hogath-a. Jako że perkusja jest automatyczna, nie będę się nad nią rozwodzić. Klimatycznie pierwsze, pełnosprawne dziecko kolektywu jest naprawdę zadowalające. Umiejętne przeplatanie wszystkich przedmiotów zdatnych do muzykowania stworzyło naprawdę dobijającego, ciężkiego w odbiorze potwora. Na co można ponarzekać? Momentami chłopaki przedobrzyli z częstotliwością omawianych wyżej ‘techno-wstawek’. Słuchając danego kawałka, w którym od dłuższego czasu dominują skoczne elementy elektroniczne, chciałoby się usłyszeć zmianę motywu na ciężkie, szybkie i mordercze wyżywanie na wiośle przy wtórze przypominającej wystrzały z karabinu perkusji (tu automatu-przypominam). Ale nie ma co zbytnio duetowi o tym przypominać, jako że album ten jest jakoby pełnoprawnym ich debiutem.
Płytka ta naprawdę przypadła mi do gustu. Jest inna, niecodzienna. Fajnie czasem przeskoczyć na coś tak bardzo odstającego od normy. Polecam.
Lista utworóó
1. Daylight Polution
2. Blast Furnace
3. Predestination of Spectacular Being
4. 100 Years of Industrial Burial
5. Corrodet Landscape
6. Eclipsed by the Sund
7. Biomechanic Soul
8. Digital Desire
Ocena: 8/10

divider

polecamy

Exul – Path To The Unknown Faust – Cisza Po Tobie Stillborn – Cultura de la muerte
divider

imprezy

Black Waves Fest vol. 9 Septicflesh i wyjątkowi goście na jedynym polskim koncercie! Legendy niemieckiego thrashu z Assassin zagrają dwukrotnie w Polsce! Cannibal Corpse i zabójczy goście wpadają na jeden koncert do Polski! Exodus, pionierzy thrash metalu, powracają do Polski! 25/05/2024 KREW OGIEŃ ŚMIERĆ: Stillborn, Ragehammer, Hellfuck, Chaingun Trve Metal Camp vol. 4 Aftermath Tour – Banisher, Truism THE ACT OF FRUSTRATION TOUR Injure Grind Attack Stillborn, HellFuck, Ragehammer w maju Left To Die i Incantation na jedynym koncercie w Polsce! MASTER gwiazdą finałów polskiego Bloodstock! Wolves In The Throne Room, Gaerea oraz Mortiferum zagrają w Polsce Unholy Blood Fest vol. 3 Sepultura po raz ostatni w Polsce!
divider

patronujemy

Trzecia płyta ATERRA Narodowy spis zespołów – Artur Sobiela, Tomasz Sikora Premiera albumu „Szczodre Gody” Velesar NEAGHI – Whispers of Wings Taranis „Obscurity” ROCK N’SFERA 5 ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation
divider

współpracujemy

Sklep Stronghold Musick Magazine nr 31 VooDoo Club MORBID CHAPEL RECORDS Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty