Basement

(31 marca 2009, napisał: Prezes)


Basement

BIOGRAFIA

W latach 1989 – 1993 w death metalowych kręgach muzycznego podziemia Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska dość głośno było o grupie pochodzącej z Będzina, występującej pod nazwą Azazel. A to za sprawą dość dużej aktywności koncertowej i „organizacyjnej” (muzycy Azazel zorganizowali wiele koncertów w nieistniejącym już dziś Będzińskim klubie MAX, w którym odbywały się również ich próby). Spora ilość koncertów w różnych zakątkach kraju, oraz dwie taśmy demo (wówczas płyta CD była nieosiągalnym luksusem) – wydana nakładem Baron Records „Way Of Suffering” i „Promised Land”, która nie była nigdy dystrybuowana na szerszą skalę ponieważ nie znalazła wydawcy – między innymi sprawiły, że Azazel przez kilka lat swojej działalności był ważnym elementem metalowej sceny w Polsce. Koncertował m.in. z takimi tuzami ówczesnego polskiego metalowego undergroundu jak Pandemonium, Danger Driver, Iscariota, Deadly Vision, Mordor, Betrayer, Hate czy wreszcie mniej undergroundowym Katem, szwedzkim Temperance i szwajcarskim Sadness. I wszystko wydawało się zmierzać w dobrym kierunku, gdy pewnego wiosennego dnia 1993 roku Azazel rozsypał się z różnych, bardzo prozaicznych powodów. Drogi poszczególnych muzyków rozeszły się, choć pozostali oni w przyjaznych „pozamuzycznych” stosunkach.

15 lat później, w lipcu 2008 roku drogi dwóch muzyków Azazel schodzą się ponownie. Gitarzyści Adam ”Waflo” Lachendro i Rafał „BlacuR” Bartosik postanawiają znów pograć wspólnie, a najlepiej w starym składzie. Niestety bez zmarłego rok wcześniej perkusisty Azazel – Radosława „Łysego” Boczkowskiego. Jego miejsce w nowo powstałym zespole zajmuje Tomasz „Tommy” Osiński. Dwa miesiące później skład uzupełnia Jarosław „Bary” Miśta – były bassman Azazel. Tak oto „będzińska legenda” zostaje wskrzeszona obierając sobie nową nazwę – Basement.
Wrzesień, październik i listopad upływają pod znakiem intensywnych prób oraz tworzenia i szlifowania zupełnie nowego materiału. Muzycy prawie całkowicie odcinają się od wcześniejszych dokonań z czasów Azazel tworząc nowe kompozycje, a ze starych klimatów zatrzymując sobie jedynie instrumentalny utwór otwierający wydawnictwo „Way Of Suffring” pt Baron Samedi. Nieco zmieniony aranżacyjnie utwór staje się swego rodzaju hołdem i memorandum na cześć zmarłego przedwcześnie perkusisty Azazel – Radka Boczkowskiego i gdy tylko Basement zaczyna koncertować, a ich debiut sceniczny pod nowym szyldem datuje się na 11. 01. 2009 podczas XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Baron Samedi staje się, jak za dawnych lat, utworem otwierającym ich koncerty. Koncert na WOŚP wypada całkiem przyzwoicie i jest kolejnym impulsem do jeszcze większego zintensyfikowania działań w Basement. Kolejne próby przynoszą skutek w postaci nowych pomysłów i aranżacji, z których niebawem z pewnością powstanie kawał dobrego, mocno kopiącego w najczulsze punkty materiału.
Pojawiają się kolejne koncerty, na których grupa czuje się wyśmienicie. Ale jakże mogłoby być inaczej… przecież czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.
W lutym 2009 roku, Basement wchodzi do studia, aby zarejestrować 2 – 3 utwory mające na celu wypromowanie zespołu wśród metalowej braci. Praca w będzińskim studio Alternativ układa się dość dobrze i kończy się na pięciu zarejestrowanych utworach składających się na „Promo 2009”. Są to kolejno: „Dum Spiro Spero”, „Qital”, „Układ”, „Łowca” i „Korporacja”.
Z pewnością materiał ten, to nie szczyt możliwości Basement, przede wszystkim pod względem realizacji nie wygląda to najlepiej, ale w celach promocyjnych powinno wystarczyć.
Obecnie grupa stara się chwytać wszelkich możliwości koncertowania i z nadzieją, że dzięki „Promo 2009” złapie nieco kontaktów – w dalszym ciągu pracuje nad materiałem na pełnowymiarowe wydawnictwo.
Tak oto wskrzeszony po latach trup wrócił do życia i co najważniejsze – ma się coraz lepiej!

SKŁAD

Adam ‘ Waflo’ Lachendro – gitary, wokal
Rafał ‘BlacuR’ Bartosik – gitary
Jarosław ‘Bary’ Miśta – bas
Tomasz ‘Tommy’ Osiński – perkusja

KONTAKT

Adam Lachendro
Ul. Skalskiego 3/141
42-500 Będzin
adam.99@interia.pl
tel.: 792584675

OFICJALNA STRONA

www.basementband.pl
www.mespace.com/basement2009

divider

polecamy

Faust – Cisza Po Tobie Stillborn – Cultura de la muerte Jad – Ból Yfel 1710 / Martwa Aura – Kali Yuga Boys
divider

imprezy

Urgehal w POLSCE Christ’s Death vol.3 – Warfist, Crippling Madness, Okrutnik, Atonement, Rat King wiosenne koncerty Death Denied Psychodelic Misanthropy fest #18 – XX-lecie Moloch Letalis GdyniaROCKZ! 2023 Tribute To Seattle koncert Praise the Sun tour • The Proffer of Light TRAUMA: „35th Anniversary Tour 2023″ Deströyer 666 zagra trzy koncerty w Polsce Soilwork i Kataklysm w Polsce Cannibal Corpse znów w Polsce
divider

patronujemy

Trzecia płyta ATERRA Narodowy spis zespołów – Artur Sobiela, Tomasz Sikora Premiera albumu „Szczodre Gody” Velesar NEAGHI – Whispers of Wings Taranis „Obscurity” ROCK N’SFERA 5 ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation
divider

współpracujemy

Sklep Stronghold Musick Magazine nr 31 VooDoo Club MORBID CHAPEL RECORDS Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty