Faust – Cisza Po Tobie

(12 marca 2023, napisał: Prezes)


Faust – Cisza Po Tobie

Bez zbędnych wstępów i owijania w bawełnę: Faust już od dawna jawił mi się jako zespół oryginalny i niebanalny, a ich najnowszy album tylko to potwierdza. „Cisza po Tobie” to materiał nieszablonowy, ciekawy i wymykający się schematom, momentami zaskakujący, nawet dla ludzi takich jak ja, czyli obeznanych z ich wcześniejszą twórczością. Już samo intro, czy też otwierająca muzyczna miniatura, robi dobre wrażenie, wprowadza w klimat, a kobiecy głos pytający „a jeśli umrę, to co z tobą będzie?” – intryguje. Później jest jeszcze lepiej. Całość trwa nieco ponad pół godziny a w tym czasie muzycznie dzieje się tak wiele, że można by obdzielić przynajmniej kilka innych wydawnictw. Moim zdaniem głównym atutem twórczości Faust jest łatwość z jaką łączą przeróżne wpływy i style, przekuwając je na własną modłę. Szybkie thrashowe riffowanie, ciężkie, niemal death metalowe motywy, do tego spokojne balladowe momenty, nawiązujące do heavy metalowej klasyki i świetne wręcz solówki. Generalnie praca gitar zasługuje tu na wyróżnienie, to one wysuwają się jakby na czoło, choć do pozostałych instrumentów, jak i do wokali też trudno jest się doczepić. Co ważne jednak zespół udanie żongluje wszystkimi tymi, odległymi często klimatami spinając to jedną całość, która jest zaskakująco dobrze przyswajalna… A przecież do tego dochodzą jeszcze wszystkie te aranżacyjne smaczki, nagłe zmiany klimatu, delikatne orkiestracje, nienachalne klawisze, (piękne!) damskie wokale i przeróżne samplowane odgłosy, które razem składają się na jedną ciekawą historię. Przecież używając tych wszystkich elementów na raz bardzo łatwo byłoby popaść w odpustową śmieszność, ale Faust skutecznie tego unika, dekorując nimi tylko delikatnie, ale zauważalnie swoją muzykę. Moim zdaniem to właśnie różnorodność jest głównym atutem „Ciszy po Tobie”. Muzycznie dzieje się tu bardzo dużo, a mimo to całość brzmi po prostu spójnie.

Faust już nie raz pokazał że jest zespołem bardzo dokładnym i równie wielką wagę przywiązuje do wszystkich aspektów swojego funkcjonowania. W przypadku tego albumu także widać wyraźnie, że nie tylko w sam proces powstawania utworów włożono wiele pracy. Brzmieniowo jest naprawdę świetnie i to nie tylko w tych stricte metalowych momentach, ale także w chwilach gdy do głosu dochodzą typowo ludowe instrumenty (np. „Iskra pod śniegiem”) – jest moc i głębia! Graficznie znowu pani Anna Maleśińska wykonała kawał znakomitej roboty okraszając to wydawnictwo swoimi oryginalnymi rysunkami, które stają się już powoli jakby jednym z elementów rozpoznawczych Fausta. Bardzo ciekawie wypadają też tekty, oczywiście pisane i śpiewane w języku polskim. Co ciekawe w książeczce, poza samymi lirykami, mamy też krótkie objaśnienie autora do każdego z tekstów, co przecież nie jest rozwiązaniem często spotykanym na metalowej scenie.

Jeśli o mnie chodzi „Ciszy po Tobie” jest jednym z najciekawszych wydawnictw na naszej scenie w zeszłym roku. Z jednej strony nieoczywisty i wymagający jednak trochę czasu by w pełni go poznać, jednak z drugiej zaskakująco łatwo przyswajalny i po prostu „słuchalny”. Polecam!

 

Wyd. Szataniec, 2022

 

Lista utworów:

 

1. A Jeśli Umrę…
2. Za Tamtą Górą
3. Pokocham Tę Ciszę Po Tobie
4. Pogarda
5. Iskra Pod Śniegiem
6. Jakbyś Gryzła Żwir
7. Zdążyć Przed Deszczem

 

Ocena: -9/10

 

https://www.facebook.com/Faustpl

divider

polecamy

Three Eyes of the Void – The Atheist Exul – Path To The Unknown Faust – Cisza Po Tobie Stillborn – Cultura de la muerte
divider

imprezy

Lavina & Overflow & EKOA & Valios Metal Doctrine Festival 6(66) Gluttony & Asperatus & Pandemic & Scaregod minitrasa THE MATERIA Folkmetalowa Noc Kupały Europejska trasa ULCERATE z polskimi przystankami Brutal Assault ujawnia pełny skład na główne sceny Finał Bloodstock Metal 2 the Masses Polska 2024 w Chorzowie 1349 i Kampfar na dwóch co-headlinerskich kocnertach w Polsce Black Waves Fest vol. 9 Septicflesh i wyjątkowi goście na jedynym polskim koncercie! Legendy niemieckiego thrashu z Assassin zagrają dwukrotnie w Polsce! Cannibal Corpse i zabójczy goście wpadają na jeden koncert do Polski! Exodus, pionierzy thrash metalu, powracają do Polski! Trve Metal Camp vol. 4 THE ACT OF FRUSTRATION TOUR Injure Grind Attack Left To Die i Incantation na jedynym koncercie w Polsce! MINE FESTIVAL 2024 Unholy Blood Fest vol. 3 Sepultura po raz ostatni w Polsce!
divider

patronujemy

Trzecia płyta ATERRA Narodowy spis zespołów – Artur Sobiela, Tomasz Sikora Premiera albumu „Szczodre Gody” Velesar NEAGHI – Whispers of Wings Taranis „Obscurity” ROCK N’SFERA 5 ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation
divider

współpracujemy

Sklep Stronghold Musick Magazine nr 31 VooDoo Club MORBID CHAPEL RECORDS Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty