Kolejna książka od Wojciecha Lisa

(2 października 2017, napisał: Prezes)


Kolejna książka od Wojciecha Lisa

Poznaliśmy datę premiery „Metalowych Wersetów” autorstwa Wojciecha Lisa. Książka ukaże się 4 października nakładem poznańskiego wydawnictwa Kagra.

544-stronicowe „Metalowe Wersety” to zbiór wywiadów, jakie Wojciech Lis przeprowadził w latach 1997-2017 dla różnych zine’ów. Wśród rozmówców Lisa znajdziemy wielu kreatorów polskiej sceny metalowej głównie lat 80., ale też początku 90. Na uwagę zasługują rozmowy z Marcinem Wawrzyńczakiem – twórcą Eternal Torment zine (to jedyny wywiad jakiego kiedykolwiek udzielił Wawrzyńczak, twórca jednego z pierwszych fanzinów w Polsce), Stanem Antośkiewiczem – współtwórcą festiwalu S’thrash’ydło w Ciechanowie, Staszkiem Wójcikiem – inicjatorem festiwalu Drrrama w Pruszczu Gdańskim czy Jackiem Adamczykiem – twórcą festiwalu Thrash Camp w Rogoźniku. Za sprawą bardzo długich rozmów z Barielem i Adrianem – muzyków pierwszego składu Imperator poznamy nieznane dotąd fakty z historii tego łódzkiego zespołu.

To oczywiście drobna część tego, co Czytelnicy znajdą w publikacji. W „Metalowych Wersetach” dodatkowo rozmowy m.in. z Piotrem Wawrzeniukiem – muzykiem związanym z Carbonized, Robots, Therion, a także z nieżyjącymi już Dariuszem „Steve’m” Wiąckiem (pochodzącym ze Szczecina promotorem zespołów Merciless Death, Mortuary, Scarecrow), Robertem „Astarothem” Struczewskim (jednym z pierwszych basistów olsztyńskiego Vader) oraz Mariuszem Kilianem (perkusistą lubelskiego Convent).

Całość dopełniają wywiady z muzykami związanymi z takimi metalowymi zespołami, jak: Egzekuthor, Slaughter, Betrayer, Slashing Death, Mad Joy, Armagedon, Dragon, Wilczy Pająk, Open Fire, Turbo, Ceti, Merciless Death, LastWar, Hellias, Magnus, Quo Vadis, Gilotyna, Holy Battalion, Alkoholika, Alastor, Kreon, Nediam, Lord Vader, Exorcist, Geneza Agresji, Aggressor, Grópa Ymadło, Pandemonium, Super Box, Azzaron, Stos, Hate, Riverside, Bladerazor, Deadspeak, Bloody Psycho, Priesticide Lust, Dethroner, Enormity, Holy Death, Deadly Frost, Markiz De Sade, Unborn, Danger Drive, Scarecrow, Ghost, Pascal, Hektor, Smirnoff, Raxas, Separator, Mortuary, Acid Rotten But O.K., Vader, Convent, Curse Ritual, Slaver, Thrasher Death, Thanatos, Trauma, Necrophobic, Confident, D.E.I.M.O.S., Front Terror, Dead Infection, Putrified Mushrooms, Amazeroth, Madhouse, Skull Smokes.

To nie wszystko, bo książka wzbogacona jest także o wywiady z profesorem Wojciechem Kajtochem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mówi o roli fanzinów oraz Sebastianem Dzikowskim, który współtworzył pierwszy w kraju info-zine Wiatry Piekieł.

- Te wywiady to nie tylko nostalgia, ale też kulturowe archiwum gatunku – podkreśla Paweł Frelik, kiedyś wieloletni dziennikarz Thrash’em All i autor tekstów zespołu Vader.

- Wojtek Lis pisze z niebywałą pasją. Nie ma co do tego dyskusji. Wkłada masę energii w to co robi i często potrafi zaskoczyć kolejnymi pomysłami. Człowiek przyłapuje się na myśleniu typu: „że też mu się chce”. Ale bądźmy szczerzy – skoro każdemu z nas chce się dowiadywać nowych rzeczy, szukamy potwierdzonych informacji i wciąż jesteśmy głodni treści – to ktoś to musi robić – mówi Piotr Miecznikowski, dziennikarz Noise Magazine, związany także z magazynem Tattoofest.

- Tak sobie myślę, że idiom „zjeść na czymś zęby” niesie w sobie podwójną impertynencję. Pośrednio sugeruje bowiem zaawansowany wiek konsumenta zębów, a na dodatek jest źle kamuflowaną aluzją, że pora już na wizytę u protetyka. Jako człowiek dobrze wychowany nie chcę zaglądać Wojtkowi Lisowi ani do metryki, ani – tym bardziej – do jamy ustnej. I bez tego wiem jednak na sto procent, że na metalu zjadł chłop zęby – zaznacza Maciej Krzywiński, dziennikarz magazynów Metal Hammer i Musick Magazine oraz Radia Merkury.
- Wojtek należy do tej części ludzi, którzy zawsze robili i robią to, co kochają. A dodatkowo to, co robi dostarcza radości i wspomnień nam czyli czytelnikom – zauważa Grzegorz Miszuk, lider Merciless Death jednej z pierwszych i najbardziej wpływowych grup metalowych rodzimego undergroundu.

Wprowadzenie do książki napisał Krzysztof „Axer” Golec, były menadżer zespołu Slashing Death: – Przyszło mi napisać parę słów wstępu do kolejnej książki Wojtka Lisa – najważniejszego kronikarza polskiej, metalowo – undergroundowej rebelii lat 80. i 90. XX wieku. Kolejnego jego dzieła, będącego próbą przywrócenia pamięci o kapelach, ludziach, zdarzeniach i klimatach związanych z polskim heavy metalem tamtych lat. Kto by wtedy pomyślał, że o tych odmieńcach i odszczepieńcach, wzbudzających strach na polskich ulicach będą pisane książki…Że ta kultura muzyczna, zwana przez wielu tzw. znawców muzyki antykulturą, pomijana w mediach (z małymi wyjątkami), często określana przez te media „siedliskiem szatana”, doczeka się poważniejszego potraktowania i głębszej analizy.

I jeszcze fragment ze wstępu do „Metalowych Wersetów”, którego autorem jest Jarosław ”aNZ” Giers, dziennikarz jednej z najstarszych audycji z muzyką metalową w Polsce – „Rzeźni” emitowanej w Antyradiu. – Pamięć ludzka lubi płatać figle, więc czasami okazuje się w praniu, że to Wojciech ma większą wiedzę na zadany temat, niż zalewany gradem pytań interlokutor. Stara się on ocalić od zapomnienia i utrwalić dla potomności fenomen głównie krajowego (choć nie tylko) podziemia z lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Bohaterami jego potyczek słownych bywają ludzie i zespoły, dawno pokryte kurzem zapomnienia, które przemknęły niegdyś – niczym komety – przez scenę, z daleka od głównego nurtu, zostawiając po sobie li tylko lokalne piętno. Czas poświęcony na lekturę niniejszej książki, z pewnością nie będzie czasem straconym.

Wywiady, które Czytelnik znajdzie w „Metalowych Wersetach” wcześniej można było przeczytać w „Zaćmieniu Słońca”, „Daily Horror”, „Oldschool Metal Maniac”, „R’Lyeh” i „NNCh” (fragmenty zeskanowanych numerów „NNCh” od 1 do 3 znajdują się w książce). Okładkę książki zaprojektował Michał „Perversor” Kaczkowski (Cursed Art), a za jej skład odpowiedzialny jest Rafał „Krakus” Krakowiak.

W książce nie brak archiwalnych fotografii. Przypomnijmy, że Wojciech Lis jest autorem książki „Decybelowy obszar radiowy” i współautorem ”Jaskini hałasu”, która doczekała się drugiego wydania.

divider

polecamy

Moonreich – Fugue Craft – White Noise and Black Metal R.O.D. – #SocietyKill Moloch Letalis – Krwawy Sztorm
divider

imprezy

Night of Terror vol 39. Vile Sounds pt. II Effrontery, Underule, Infestation Black Waves Fest vol. 3 Acid Drinkers God Be Gone Now II (Part 2) God Be Gone Now II (Part 1) Larmo w lesie vol. 2 Brüdny Skürwiel: 5 Years of Thrashing Violence! Roadhog, Hta Kreator, Dimmu Borgir, Hatebreed oraz Bloodbath! Nuclear Holocaust, Hate Them All, Anus Magulo, Sacrofuck Stoner Doom Festival vol.7 Trauma, Riese i Pandemic Outbreake CIEŃ, DEEP DESOLATION, HATE THEM ALL i UR !!! XV-lecie Mordhell i Moloch Letalis Manipulation x Perpetual x Slave to Hatred – Release Party BOTF Infernal War, Offence, Ethelyn, Kira Jubileuszowe koncerty Blindead FOAD FEST II Sólstafir wraca do Polski na dwa koncerty Arkona w Polsce Amorphis i Soilwork w Krakowie Enslaved i High On Fire w Polsce Watain w Warszawie TURBO, Hellias, Wliczy Pająk, Alastor, Qvo Vadis Dwa koncerty Hammerfall w Polsce VILE SOUNDS Druga edycja Merry Christless w trzech polskich miastach Annihilator w Polsce!
divider

patronujemy

CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation Premiera nowego albumu Nekron – Psychosis Uerebos – Tormented by Faith Planet Hell – Mission One Nowy NEKKROFUKK!!! Vibrant – The hell is around me Hectic – Exist to Burn Zorormr – Corpus Hermeticum Last Grey Ocean – debiutancka płyta HYPERIAL – Blood And Dust Unsaint – Watch Them Bleed
divider

współpracujemy

MORBID CHAPEL RECORDS Nowy numer Musick gotowy. Radio ProRock Galicja Productions Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty