And Oceans – Am God

(28 listopada 2004, napisał: )


And Oceans – Am God

Nie będę ukrywał, że …And Oceans to jedna z moich ulubionych nazw spod znaku elektronicznego black metal. Zaczynali jako rewelacyjny, ale stylistycznie nie wyróżniający się, zespół SBM. Jaka jest zatem zawartość czwartej (licząc split z Bloodthorn’em) płycie Finów?
Już sama okładka, choć jak zwykle oryginalna i niemetalowa, zapowiada zmiany. Bardzo futurystyczny, ale i ciekawy obrazek o chłodnych barwach miał być wizualizacją takiej właśnie muzyki.
Włączamy płytkę i co słyszymy? Dźwięki zupełnie inne niż chociażby na „The Symmetry of I”. Gitary są o wiele bardziej wysunięte i czytelne, riffy ostrzejsze, a brzmienie potężne i bardziej „brudne”. Klawisze nie towarzyszą gitarom cały czas, a ich brzmienie jest zupełnie inne. Bardziej kosmiczne można by rzec – takie do jakiego przyzwyczaili nas wielcy muzyki elektronicznej, jak choćby Klaus Schulze. Oprócz tego kawałki są bardziej przebojowe i schematyczne niż miało to miejsce w przeszłości.
Te wszystkie innowacje w muzyce Finów nie są wcale wadą, składają się jednak na zupełnie inną muzykę. To nie jest już ten sam …And Oceans, który nagrywał „The Dynamic Gallery of Thoughts”. Jednak na „Am God” też są kawałki, które stanowią o sile tej formacji. Utwory takie jak „Odious & Devious”, „Tears Have No Name” czy „Postfuturistika” to naprawdę mistrzostwo świata. A i pozostałe kompozycje nie ustępują im pola. Choć pojawiają się i gorsze utwory, to jednak nie ma kompozycji, którą można by jednoznacznie ocenić jako słabą. Ostatnie dwa kawałki są jednak nieco inne. I tak „TBA in Silver Box” to utwór instrumentalny, a wieńczący płytę „New Model World” to już techno pomieszane z elektro-popem. Ciekawy, ale raczej nie w moim stylu, eksperyment.
Reasumując „Am God” jest kolejną mocną pozycją w dorobku …And Oceans, jednak odczuwam pewien niedosyt po jej wysłuchaniu. Mój problem polega chyba na tym, że za bardzo uwielbiałem ten zespół w ich poprzednim wcieleniu. Jednak tych, których nie odstrasza progresja i eksperymenty w black metalu gorąco zachęcam do zapoznania się z „Am God”, bo warto!

Vladimir666

Lista utworóó
1. Intelligence Is Sexy
2. White Synthetic Noise
3. Tears Have No Name
4. Esprit de Corps
5. Odious & Devious
6. Of Devilish Tongues
7. Postfuturistika
8. TBA in a Silver Box
9. New Model World
Ocena: +8/10

divider

polecamy

Martwa Aura / Odour of Death – Credo in Mortem BLACK MASS – WARLUST Entropia – Vacuum Moonreich – Fugue
divider

imprezy

Killsound metal fest. Black Waves Fest vol.4 DESTROYERS wraca na Śląsk po ponad 25 latach! koncerty Frightful SeaFall, Bloodisle, Faith Lost Jungle Rot i Une Misere na wspólnym koncercie w Polsce koncerty Mastemey Behemoth: Trasa “Ecclesia Diabolica Baltica” Prog In Park III Foad Fest III Philip H. Anselmo & The Illegals “Pantera Set” w Warszawie Wszystkie zespoły MYSTIC FESTIVAL 2019 znane Moonspell i Rotting Christ w Polsce Deströyer 666 i Dead Congregation w Polsce
divider

patronujemy

ROCK N’SFERA 3 i 4 ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation Premiera nowego albumu Nekron – Psychosis Uerebos – Tormented by Faith Planet Hell – Mission One Nowy NEKKROFUKK!!! Vibrant – The hell is around me Hectic – Exist to Burn Zorormr – Corpus Hermeticum Last Grey Ocean – debiutancka płyta HYPERIAL – Blood And Dust Unsaint – Watch Them Bleed
divider

współpracujemy

VooDoo Club MORBID CHAPEL RECORDS Nowy numer Musick gotowy. Radio ProRock Galicja Productions Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty