Morbid Angel/Azarath/Ogotay-Progresja Music Zone, Warszawa

(25 listopada 2014, napisał: Paweł Denys)


Data wydarzenia: 21.11.2014


Morbid Angel/Azarath/Ogotay-Progresja Music Zone, Warszawa

Czasami człowiek musi inaczej się udusi. Tak sobie na początek tej relacji zacytuję klasyka. Kiedy tylko gruchnęła wieść od trzech koncertach Morbid Angel w naszym kraju, i to zamierzające odegrać na żywo legendarny „Covenant”, wiedziałem, że na którymś koncercie muszę się pojawić. Z racji innych obowiązków, takich jak praca, wybór padł na Warszawę. Jak się miało później okazać, wybór ten okazał się bardzo trafiony. Przede wszystkim pod względem muzycznym, ale i towarzyskim. Na takie koncerty po prostu chce się jeździć i żal z nich wracać do szarej rzeczywistości. Poprzednim razem w Progresji byłem na koncercie Possessed, a więc niejako byłem pewny, że przynajmniej pod kątem organizacji całości, jak i brzmienia wszystko będzie w porządku. Co prawda, nie do końca okazało się to prawdą, ale o tym za chwilkę. Ludzi też było trochę mniej niż na w/w koncercie, ale Morbid Angel zdecydowanie częściej się w Polsce pojawia i tu może być wyjaśnienie całej sprawy. Wiem jednak, że ten kto się nie pojawił, a wahał się do ostatniej chwili lub po prostu położył lagę na ten koncert, może żałować. Takich emocji, jak na tym koncercie to ja już bardzo dawno nie przeżyłem.

 

 

Koncert punktualnie o 19 rozpoczął Ogotay. Natychmiast w uszy rzuciło mi się z lekka średniawe brzmienie, ale w ostatecznym rozrachunku nie było źle. Przede wszystkim widać, że panowie są w doskonałej formie. Zaangażowanie, masa energii produkowanej na scenie i Śvierszcz w doskonałej formie. Tak proszę państwa, to jest bardzo dobry zespół, który na żywo żadnych jeńców nie bierze. Rozrywające na kawałki utwory raz za razem leciały w publikę i jakoś nie zauważyłem, żeby komuś to przeszkadzało. Zresztą, gdyby taki ktoś się pojawił, to czym prędzej należałoby go sprowadzić do parteru i zwyczajnie wyprowadzić z klubu. Uderzyła mnie biegłość techniczna muzyków. Widać, że zespół jest doskonale zgrany. Oglądało się to z dużą przyjemnością. Jedynie te nie najlepsze brzmienie z lekka doskwierało.

 

 

Drugim zespołem tego dnia była kapela, na którą bardzo mocno się nastawiałem. Liczyłem na rozpierdol. Liczyłem, że panowie wyjdą na scenę i rozwalą wszystko w pył. To miał być koncert, na którym latałyby odcięte głowy, ogień buchał by ze sceny i śmierć zawitałaby wśród zgromadzonych w sali ludzi. Tak jednak nie było. Zamiast tego pojawiło się spore rozczarowanie. Nie mogę odmówić muzykom zaangażowania i dobrego zgrania. Co jednak z tego, gdy musiałem się domyślać, jaki akuratnie kawałek panowie grają. Brzmienie było wprost katastrofalne. Wokal ok, bębny też ok, ale gitary były na pewno tylko nie na scenie. Ktoś, kto odpowiadał za ustawienie wszystkich suwaków na konsolecie, powinien przez Azarath zostać nabity na pal i do tego jeszcze podpalony. Zespół przeleciał się po lepszych kawałkach ze swoich płyt, ale zamiast odczuwać z tego radość, odczuwałem jedynie ogromny niedosyt i rozczarowanie. No kurwa mać, to brzmiało jakby na scenie grał jakiś nieopierzony debiutant, któremu spece od akustyki mogą robić jaja jak tylko chcą. Pomimo tego, widać było, że zespół się starał i chciał. To jednak za mało. Może następnym razem? Najlepiej na samodzielnym koncercie.

 

 

Morbid Angel. Na świecie miliony kapel gra death metal, ale oni się jedyni i niepowtarzalni. Że niby to wyświechtany slogan? Myślcie co tylko chcecie, ale po tym koncercie tylko się utwierdziłem w tym przekonaniu. To co zobaczyłem i usłyszałem tego wieczora w Progresji było iście nieziemskim przeżyciem. Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy i uszy, to ogromna chęć do grania całego zespołu. David Vincent w genialnej formie. Kurwa, ten facet to wzór death metalowego wokalisty. Ja doprawdy nie wiem, po co inni się w tym fachu męczą, skoro od startu są na przegranej pozycji. Trey oczywiście w swoim świecie, ale co ten facet wyprawia z gitarą, to przechodzi ludzkie pojęcie. Dzielnie mu sekundował Thor, który skupiony na graniu swoich partii, robił to z zacięciem godnym wyższej sprawy. Absolutnym bohaterem był jednak Tim Yeung. Mistrzowsko zagrał każdą partię. Wyczyniał za bębnami takie rzeczy, że nie raz i nie dwa dolna szczęka pierdolnęła mi z impetem o glebę. Dobra dość pisania o muzykach, czas skupić się na utworach. Cały „Covenant” na żywo to potęga jeszcze większa niż słuchanie płyty w domowym zaciszu. „Rapture” już od pierwszych dźwięków wgniótł w podłogę, a zespół z każdą kolejną sekundą tylko dociskał. Istnym huraganem był „Pain Divine”. Ludzie, jak to brzmiało! Moc do potęgi entej. Dalej wcale nie było gorzej, a nawet coraz lepiej. „World of Shit”, „Vengeance Is Mine” czy np. fenomenalnie zagrany „Angel of Disease” to klasyki, ale tu nabrały dodatkowej mocy. W głównej mierze dzięki formie zespołu. Istny ament. Emocji, jakie przeżyłem przy okazji odegrania „God of Emptiness” nie jestem w stanie oddać słowami, a więc nawet nie będę się wysilał. To jednak nie koniec. Dalej poleciały kawałki z bogatej dyskografii zespołu, a sam zespół grał jak natchniony. Kulminacją wszystkiego był „Immortal Rites” i „Fall From Grace” przy których to samokontrola poszła do konta. Te 80 minut minęło bardzo szybko. Zdecydowanie za szybko! Takie koncerty mogłyby trwać w nieskończoność. Koncert roku? Dla mnie na pewno, a kto nie był niech żałuje, że tak się powtórzę. Wieczór do zapamiętania na bardzo długi czas.

 

 

Na koniec chciałbym podziękować ludziom, z którymi się nagadałem, napiłem piwa i miło spędziłem czas. Do następnego razu!

divider

polecamy

Entropia – Vacuum Moonreich – Fugue Craft – White Noise and Black Metal R.O.D. – #SocietyKill
divider

imprezy

Świński Fest IV Death bleeds metal Wspólne koncerty Defying i Traces to Nowhere Tester Gier / Blow / Final Strike Tester Gier / Eternal Tester Gier / Meat Nation / Revenge Insanity Helicon Metal Festival Deströyer 666 i Dead Congregation w Polsce Incantation na trzech koncertach w Polsce! Kazisvět, Indignity, Malformation PSYCHODELIC MISANTHROPY FEST 17 II edycja Brutal Death Spring Trium Partium Metallum Tour 2019 Perpetual w Ostrołęce Winter’s Breath Of Death 2019 – TRAUMA + FANTHRASH + TENEBRIS + R.O.D. Mini Tour zespołu Tester Gier Sound of Liberation Feast Of Hate 4 Art of Rebellion / 04 stycznia / 2019 / godz.19:00 / Hop Kultura SLAVIC FEST Occultum, Sothoris, Czort, Herritage Test Fobii KREON na dwóch koncertach w styczniu Into The Abyss #4 MYSTIC FESTIVAL 2019 – nowe zespoły Prog In Park vol. 3 Kolejne nazwy dołaczaja do składu Mystic Festival! Trasa Carnage Amorphis i Soilwork w Krakowie
divider

patronujemy

ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation Premiera nowego albumu Nekron – Psychosis Uerebos – Tormented by Faith Planet Hell – Mission One Nowy NEKKROFUKK!!! Vibrant – The hell is around me Hectic – Exist to Burn Zorormr – Corpus Hermeticum Last Grey Ocean – debiutancka płyta HYPERIAL – Blood And Dust Unsaint – Watch Them Bleed
divider

współpracujemy

MORBID CHAPEL RECORDS Nowy numer Musick gotowy. Radio ProRock Galicja Productions Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty