Rootwater – Sebastian

(25 grudnia 2004, napisał: Ancient)


Rootwater – Sebastian

Po wielkich opóźnieniach w końcu oddaje Wam ten wywiad. Mam nadzieje, że opłacało się czekać. Sebastian okazał się nadwyraz rozmownym człowiekiem. Zresztą możecie o tym przeczytać poniżej.

. Witaj!
Już na wstępie chciałem Ci pogratulować świetnej płyty jaką niewątpliwie jest "Under".
Jako Rootwater nie macie zbyt długiego stażu. Jednak nie jesteście nowicjuszami, Ty grałeś przez kupe czasu w Sparagmosie, Maciek w Geisha Goner etc etc. Co sprawiło, że Wasze drogi się skrzyżowały i że zaczęliście tworzyć razem?

Witam Wszystkich…METAL RULEZZ MANIAXXÓW …Wielkie dzięki Stary za taka opinie o „Under” cieszy mnie to niezmiernie ze płyta ma dobre recenzje, poświęciliśmy jej bardzo dużo czasu i energii może dlatego.
To fakt nie jesteśmy już nowicjuszami gramy troszeczkę już na deskach sceny chyba będzie jakieś 15 lat???? :)) He He He…FUCK!!! To szmat czasu…
Tak naprawdę grając w SPARAGMOS przez ten czas miałem kupę pomysłów których nie pozwalała zrealizować konwencja tamtej muzy. Zawsze lubiłem Macka wokal, nawet się kumplowaliśmy się z GEISHA GONER, wiesz wspólne browary, imprezy, koncerty. Maciek zawsze mi pasował jako wokalista i tak sobie myślałem że jak kiedyś coś zrobię innego muzycznie to z nim…I STALO się!!! Zajęło mi to 15 pieprzonych lat ale zrobiłem to…nagraliśmy wspólna płytę która zbiera niezłe recki opłacało się.
Jak miałem (reha) z materiałem DEMO ROOTWATER zadzwoniłem do niego czy by nie chaił spróbować…zgodził się pojechałem do niego pogadaliśmy i jakoś tak już dalej samo poszło i mamy płytę.

Od czasu premiery "Under" nie minęło dużo czasu, a o Was zaczęło się robić głośno. Wiele recenzji, wywiady, bannery reklamowe. Prawie na każdym kroku spotykam się z Waszą nazwą. Z tego wynika, że nie oszczędzacie na promocji materiału co jest godne podziwu. Sami ze swojej kieszeni wywalacie na promocję czy Fonografika Wam pomaga ?
Jesteś zadowolony z promocji Waszego materiału ? Z jakimi reakcjami się spotkałeś ?

Sporo czasu spędzamy nad promocja albumu, przez te lata dzięki Internetowi można dotrzeć do wielu ludzi (wszyscy jesteśmy niewolnikami systemu i sieci…każdy ma swój numer bestii…oczywiście IP He He He…Promocje robimy sami trochę pomaga nam nasz wydawca FONOGRAFIKA, dając niezbędne gratis płytowe, robiąc klip i wspierając nasze dziania jest Oki, acz kolwiek duzo pracy nas to kosztuje i czasu, który zabieramy naszym rodzinom. Na razie jakoś idzie pierwszy set nakładu sprzedał się nazwa ROOTWATER zaistniała, pojechaliśmy na trasę z CORRUPTION było super…ale to długofalowy projekt i trzeba być wytrwałym i konsekwentnym w działaniu nic nie przychodzi samo…trzeba na to zapracować…

O uszy mi się obiło, że masz ochotę ruszyć z własną wytwórnią. Prawda to? Opowiedz coś o tym projekcie.

Tak planujemy taką opcje , label będzie się nazywać się CONTRAS Records i ma ruszyć jakoś na początku roku 2005. Będzie to label zajmujący się muzyka rockowa i heavy w FONOGRAFICE. Wlasnei organizujemy start wydawnictwa..Wiesz jest sporo ciekawej muzyki do wydania w Polsce, chemy to umożliwić. Na pewno znajdą się tam wydawnictwa SPARAGMOS, GEISHA GONER, Macka projekty i moje ambientowe projekty, oraz na pewno kilka ciekawych kapel. NA start prawdopodobnie wydamy
SO I SCREAM kapela z naszej trasy HELLRIDE, zajebisty band polecam…mordują!!! Maja wielkiego URUK-HAIA na wokalu który ukręca wszystkim głowy…FAJNIE :))

Coś co mnie bardzo ciekawi. Co to znaczy "Hava Nagila, Hava Nagila, Hava Nagila, Hava Hej!" ? I skąd pomysł na taki tekst ? To chyba po hebrajsku jest przecież…
Tak to pytanie bardziej do Macka, on jest odpowiedzialny za słowa i wokale oraz cała otoczkę związaną z przekazem. Przytoczę jego wypowiedz na temat HAVA NAGILA…
Cyt.” Maciek Taff: Tekst do Havy napisał nasz przyjaciel Paweł Kwaśniewski , Oryginalny utwór , jest pieśnią radości , zachwytu dla życia , w dodatku sens jej jest dość przewrotny , napisali ją ludzie pod koniec ubiegłego wieku , ludzie , którzy tak jak wtedy Polacy , nie posiadali ojczyzny , ludzie , którzy tak jak Polacy porozrzucani byli po całym świecie , Rosji , Austrii , Niemczech , Ameryce , którzy tak jak ówcześni Polacy byli tępieni , wynaradawiani , zmuszani do emigracji , bici i poniżani , i ci ludzie w niemalże beznadziejnej sytuacji po prostu starali się ze wszelkich sił ŻYĆ , dostrzegać niezwykłość świata i cieszyć się nim – wielka lekcja człowieczeństwa . Zobacz , rozejrzyj się wokoło , ludzie tłoczą się wieczorami w klubach , knajpach , łoją gołdę , browce , goście zarywają laski , laski zarywają facetów , powinni być zadowoleni, ale nie , zobacz każdy kurwa narzeka , jak to jest źle , bo musi pracować , bo starzy hujowi , bo dziewczyna brzęczy , bo nie wygrałem w totka , bo to , bo sro , bo owo !!! Co jest ,kurwa !!! do huja !!! , połowa mojej rodziny , młodzi ludzie, zginęli w Powstaniu Warszawskim , po to właśnie między innymi żeby można było się bawić , kochać się , po prostu ŻYĆ!!! , Tekst Pawła opowiada o żyjącym dziś człowieku , prawdziwym zdarzeniu z lat hitlerowskiej okupacji , o rozpaczliwej próbie ratowania drugiego człowieka w obliczu totalnej zagłady , o straszliwych dylematach moralnych, o brzemieniu jakie noszą w sobie ci ludzie , ale przede wszystkim o tym , że człowieczeństwo kończy się w momencie gdy przestajemy umieć się cieszyć z tego co mamy , o tym że ujemne strony życia nie mogą przysłaniać nam jego piękna – to nie jest łatwe, nad tym trzeba pracować to jest możliwe , tamci ludzie to udowodnili , bądźmy ICH godni , „cieszmy się i radujmy – hava nagila !!! ” .”
Wszystko w tym temacie…

"Symetrix". Utwór, który się trochę gryzie z resztą kompozycji na płycie. Skąd pomysł na taki kawałek ? Szybko, agresywnie, chaotycznie…nie pasuje to do reszty.

HE HE HE….to taki sklejany numer, fascynacje, żart z tego co robiliśmy wcześniej. Akurat bawiliśmy się na LOGICU (program nagrywający) i sobie montowaliśmy ten kawałek, kiedy do studia wpadli chłopaki z ŁBA PROSIAKA taki crust punk projekt…i spodobała im się nasz kombinacja, wiec wpuściliśmy ich za mikrofony i zaczęli drzeć ryje…grindowo  i tak jakoś wyszło. Generalnie numer to mały żart taki oddech. Na pewno pojawi się teraz ponownie na nie długo wydanej EP w nowym remisie tym razem już z tekstem.

Waszą płytę kończy cover Alice In Chains. Czemu akurat oni ?
Dlaczego Alice In Chains?…. zawsze ich najbardziej ceniłem i lubiłem z całej sceny grunge. Jakos tak graliśmy ten numer na próbach i nam pasował więc znalazł Się na płycie, ale tom czysty przypadek że akurat „Angry Chair”, szkoda ze nie „Rooster”, albo „Man In a Box”…maybe next time.

Co się dzieje w ostatnim kawałki w granicach 14 minuty ? Krzyki, zabawy (??) wokalne – czemu umieściliście to na płycie ?

To kolejna zwałka….Maciek przed którymi dogrywkami wokali rozgrzewał się a, że maił dobry dzień zaczął się wygłupiać, Marecki akurat nacisnął rekord i poszło…śmialiśmy się z tego chyba z godzinę i postanowiliśmy umieścić na „Under”, po 10 minutach…żeby jak ktoś zaśpi do szkoły albo pracy to obudzi go oszalały TAFF + 30 db głośniej niż cała płyta…

Gdy dostałem od Ciebie płytkę i zabierałem się do jej słuchania to miałem nadzieję, że ze studia Kokszoman & Złota skała wyniesiecie trochę "Kobongowego" brzmienia. Jednak czegoś takiego nie odnalazłem na "Under". Opowiedz trochę o tym jak przebiegała Wam praca w studio.

Wszystko się zmienia. Jednak nie wiem czy wiesz że KOBONG nagrywał w bardzo ekskluzywnych warunkach. 1dynke nagrali w S4 a 2kę w STUDIO Wisła tylko NEUMA została zrobiona w KOKSZOMANie. (wiem, ale KOKSZOMAN ma bardzo charakterystyczne brzmienie, które przywodzi na myśl wyżej wspomniany Kobong) Ale Neumy nie robił Marek Bereszczyński tylko Maciek Miechowicz i może się sond różnic, ale przede wszystkim muzyka. Gramy zupełnie inna muzykę, w Kobongu/ Naumie było więcej plam dźwiękowych u nas SA riffy, stąd inna filozofia brzmienia.

Stanowczo lepiej na Waszej płycie brzmią utwory w języku polskim i sądzę, że to nie jest tylko moje spostrzeżenie. Dlaczego się zdecydowaliście większą część płyty nagrać z angielskimi lirykami?

Tak też to zauważyliśmy. Jednak Maciek z Przemkiem zrobili liryki po angielsku tylko HAVA i COX są po polsku tak wyszło, nie mieliśmy dość czasu na przygotowanie polskich dobrych tekstów, a nie chcieliśmy wsadzać lipy w stylu WITAJCIE DZIECI NOCY, czy ZŁO SIĘ CZAI ZA ROGIEM….Dobre polskie teksty to kawał roboty wiem cos o tym grając w SPARAGMOS poświecilismy z LUCASEM duzo czasu na opracowanie tekstów.

Już kilka osób coś mi tam gadało nad uchem, że czuć u Was w niektórych momentach Grindowe brzmienie…niestety ale ja (jako fan tego niecnego gatunku) nie mogę się tego doszukać żadnych Grindowych skojarzeń. Czy Wy, jako autorzy muzyki, widzicie gdzieś na "Under" jakieś Grindowe wstawki ? Może je jakoś sprytnie ukryliście, hehe.

Nie no chyba poza strojem gitar do”A” nie ma tam GRINDU za wiele. Jednak może czuć grand trochę…wiesz ja 15 lat grałem DEATH/THRASH/GRIND więc może to to…He He he

Już niedługo ruszacie w trasę. Powiedz może co, gdzie, jak, z kim i kiedy.

Tak, już właściwie po tarsie HELLRIDE TOUR 2004 to 10 koncertów wraz z CORRUPTION i SO I SCREAM. Trochę właśnie przez trasę spóźniłem się z tym wywiadem dla METAL RULEZZZZ wielkie sorrry za to ale miałem milion sporaw na głowie, teraz nadrabiam zaległości. Większość info o trasie jest na stronie
WWW.hellridetour.tk Było wspaniale i prawdziwie metalowo, wraz z chłopakami z CORRUPTION i SO I SCREAM stworzyliśmy fajny TEAM i myślę ze na wiosnę powtórzymy zestaw tym razem po większych miastach.

Do "Hava Nagila" macie kręcić klip. Jak będzie wyglądał scenariusz i kiedy będziemy mogli oglądać to video ?

Tak klip już jest!!! grany w TV. Na razie w POLSAT, POLSAT2, TV4, ale pracujemy nad umieszczeniem go w VIVA itd. Premiera była w miniony poniedziałek. Zapraszam na stronę WWW.rootwater.pl klip jest do obejrzenia w różnych wielkościach (dla róznego transferu) oraz do ściągnięcia na Wasze twarde dyski. Mysle ze nie ma co WSPominać o scenariuszu tylko obejrzeć i zostawić swoją opinie w G-BOOKu na stronie!! ZPRASZAMY!!!!

Wasza płyta kosztuje grosze (prawie dosłownie). Jak Wam się udało to zrobić, że można nabyć "Under" już za około 20 pln ?

To był nasz podstawowy wymóg wydawniczy. Zaczęliśmy rozmowy od ustalenia ceny…Polska płyta musi kosztować max 20pln inaczej nikt jej nie kupi. Tylko FONOGRAFIKA zrozumiała sprawę i zrobiła cenę 20 pln inni wydawcy chcieli się szybko wzbogacić kosztem metalhedzza, a tak nie można.

Planujecie już nagrywać następce "Under" ? Jeżeli tak to czego możemy się po nim spodziewać ?

Oczywiście ze planujemy nowy stuff. W tej chwili jest gotowych kilka numerów na nowa płytę, jednak zanim to się stanie musimy dokończyć promocję „UNDER” jest jeszcze dużo do zrobienia. Nowa płyta dopiero na wakacje 2005. Jednak teraz przygotowujemy specjalne limitowane wydawnictwo EP „Hava NAgila” na którym znajdą się remixy HAVA NAGILA, oraz SYMETRIX w bardzo ciekawych mixach. Do tego będzie dołożona ścieżka multimedialna teledysk HAVA i galeria. Razem 9 remiksów + klip w bardzo dobrej cenie . Limitowany nakład w extra cenie. O wszystkich szczegółach będziemy informować na stronie ROOTWATER. Premiera przewidziana na luty 2005.Potem kolejna trasa, następny klip i nagrania….ufff rok 2005 zapowiada się bardzo pracowicie.

No to chyba tyle. Dzięki za wywiad i życze powodzenia w promocji płyty. Liczę na to, że zachaczycie z jakąś trasą o Częstochowę, bo z chęcia bym Was obejrzał na żywo.

Dziękujemy bardzo za wywiad, zawsze podziwiałem METAL RULEZZ za konsekwencje i za to ze jesteście i dużo robicie dobrego dla sceny i rynku!!! Tak trzymać!!! Pozdrawiamy wszystkich metalhedzzz czytających ten wywiad i do zobaczenia na koncertach, na pewno nie ominiemy Częstochowy…. czekajcie na nowy stuff ROOTWATER będzie totalny…!!!!Nie zawiedziemy nikogo!!!!

divider

polecamy

Faust – Cisza Po Tobie Stillborn – Cultura de la muerte Jad – Ból Yfel 1710 / Martwa Aura – Kali Yuga Boys
divider

imprezy

Urgehal w POLSCE Christ’s Death vol.3 – Warfist, Crippling Madness, Okrutnik, Atonement, Rat King wiosenne koncerty Death Denied Psychodelic Misanthropy fest #18 – XX-lecie Moloch Letalis GdyniaROCKZ! 2023 Tribute To Seattle koncert Praise the Sun tour • The Proffer of Light TRAUMA: „35th Anniversary Tour 2023″ Deströyer 666 zagra trzy koncerty w Polsce Soilwork i Kataklysm w Polsce Cannibal Corpse znów w Polsce
divider

patronujemy

Trzecia płyta ATERRA Narodowy spis zespołów – Artur Sobiela, Tomasz Sikora Premiera albumu „Szczodre Gody” Velesar NEAGHI – Whispers of Wings Taranis „Obscurity” ROCK N’SFERA 5 ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation
divider

współpracujemy

Sklep Stronghold Musick Magazine nr 31 VooDoo Club MORBID CHAPEL RECORDS Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty