Syndrom

(25 czerwca 2005, napisał: Sęky)


Syndrom

Żeby opowiedzieć w miarę wyczerpująco historię zespołu Syndrom, musimy sięgnąć pamięcią kilka lat wstecz, a dokładnie do roku 1999. Wtedy to rozpoczyna działalność DUSST, którego dzieje są istotną częścią naszych poczynań i ściśle wiążą się z sytuacją, która trwa po dziś dzień. Pierwotny skład, który w większości do końca nie uległ zmianie, przedstawiał się następująco:

Czyżol – wokal
Rrico – gitara
Wasyl – gitara
Kapsel – bas
Ann – klawisze
Games – perkusja

Był to projekt, który połączył ludzi dobrze się już znających i chcących przy tym wspólnie tworzyć muzykę. Wcześniej graliśmy w innych zespołach (War Ego Cyco, Whispering, Nightshade) i zbieg różnych okoliczności sprawił, ze połączyliśmy siły. Po kilku miesiącach pracy zarejestrowaliśmy w studio Radia Łódź utwór „Rycerz”, a niedługo potem przyszedł czas na debiut sceniczny u boku nie byle kogo, bo Aion i Moonlight, a wiec uznanych przedstawicieli gotyckiego metalu. Zresztą jeśli już o występach mowa, to koncerty od początku traktowaliśmy w sposób szczególny. Przez ten czas zagraliśmy wiele klubowych, jak i plenerowych koncertów, o których długo by opowiadać, kilka razy mieliśmy też okazję gościć w telewizyjnych programach muzycznych w TVP3 Łódź, a efektem studyjnym naszych działań była płyta demo „The Era Of Storm”, nagrana w Haus Records. No ale jak to mówią, nic nie trwa wiecznie. Po blisko 3 latach zaczęły się schody. Najpierw zespół opuścił Czyżol, a niedługo po nim Bomba, który wcześniej zastąpił na perkusji Gamesa i przez dłuższy czas grał z nami. Zdołaliśmy się jeszcze pozbierać na 1 koncert w „Zmierzchu”, gdzie na wokalu wspomógł nas nasz znajomy, Jago, ale zaraz potem wszystko ostatecznie klapnęło i postanowiliśmy zawiesić działalność, dając sobie dłuższy czas na odpoczynek i przemyślenia.

W tym miejscu rozpoczyna się nowy rozdział pod tytułem SYNDROM. Pewnego pięknego sierpniowego dnia roku 2002 w rozpalonych słońcem i nie tylko głowach Czyżola i Gamesa narodziła się jakże trafna myśl: zakładamy kapelę! Jak się później okazało, miała to być kontynuacja tego co robiliśmy przedtem, w pierwotnym składzie Dusst, ale pod zmienionym szyldem i przy otwarciu się na nowe horyzonty i pomysły muzyczne. Błyskawiczny telefon do Wasyla i po kilku dniach doszło do spotkania przy piwku, gdzie naładowani pozytywną energią poczyniliśmy wstępne ustalenia.
Do końca roku skupiliśmy się jedynie na tworzeniu nowego materiału, który na koncertach zaczęliśmy prezentować dopiero od 2003 r. Szczególnie jego 2 połowa obfitowała w ciekawe wydarzenia sceniczne, kiedy to zagraliśmy m.in. z takimi zespołami jak Sceptic czy Hunter. Wzięliśmy tez udział w dwóch edycjach koncertów „Spine Of Dissonance”, które odbywały się w klubie „Dekompresja”. Dla potrzeb programu muzycznego „Kotłownia” w TV Toya został zarejestrowany obraz do jednego z naszych starszych numerów, czyli „Second Death”.
Rok 2004 rozpoczął się od mocnego uderzenia, zagraliśmy na „Metal Inferno Festival III” w klubie „Zmierzch”. Oprócz nas wystąpiły jeszcze: Pandemonium, Nihilist i Whispering, a my, korzystając z wyjątkowej oprawy tego koncertu i sporej frekwencji, zorganizowaliśmy zaprzyjaźnioną ekipę telewizyjną, która z kilku profesjonalnych kamer zarejestrowała materiał na teledysk do kawałka „Mouthful Of Poison”. Występ ten miał też inny wymiar, był bowiem ostatnim dla naszego długoletniego basisty Kapsla, który niestety nie był w stanie pogodzić grania z obowiązkami zawodowymi i osobistymi. Całe szczęście, jego następcę znaleźliśmy dość szybko, a był nim (i jest do dziś) Kuba, młody, zdolny i pozytywnie zakręcony człowiek, który szybko wkomponował się w kapelę.
Koncertowaliśmy wiec dalej już z nim, w Łodzi jak i poza nią, czyli w Suwałkach, Zgierzu czy Warszawie, gdzie m.in. wzięliśmy udział w koncertach z cyklu „Młoda Krew”, docierając do półfinału i zbierając pozytywne recenzje. Syndrom zagrał też na 2 urodzinach audycji Radia Żak „Laboratorium Wytrzymałości Metali” w „Dekompresji” wraz z Sacriversum, Corruption i Mutilation, a ostatnio wystąpił w klubie „Funaberya 2” na Sacrifest ’2005, czyli koncercie urodzinowym zespołu Sacriversum u boku jubilatów, a także Abused Majesty, Hermh, Closterkeller, Artrosis, Delight i Lebenssteuer.
W międzyczasie własnymi siłami, przy nieocenionym wsparciu technicznym naszego kolegi Wiśni, nagraliśmy nowy materiał demo „Rondua”, składający się z 3 numerów. Będzie on wraz z teledyskiem rozsyłany do odpowiednich osób i wytwórni, które, miejmy nadzieję, zainteresuje to co robimy i podejmą z nami współpracę.

Skład:
Czyżol – wokal
Rrico – gitara
Wasyl – gitara
Kuba – bas
Ann – klawisze
Games – perkusja

Dyskografia:
„The Era Of Storm” (2001)
“Rondua” (2004)

Kontakt:
wasyl_@toya.net.pl

Oficjalna strona zespołu:
www.syndrom.z.pl

divider

polecamy

Pincer Consortium – Geminus Schism Ironbound – Serpent’s Kiss Königreichssaal – Psalmen’o’delirium Meat Spreader – Mental Disease Transmitted by Radioactive Fear
divider

imprezy

Grima w Krakowie – Nightside Tour 2025 Sólstafir ponownie w Polsce – koncert w Hype Parku Imperial Age w Krakowie – symfoniczny metal w Klubie Gwarek Esprit D’Air – koncert w Klubie Studio Machine Head i Fear Factory w Katowicach Katatonia w Warszawie – koncert w Progresji Kierunek: Północ – Taake i goście na trzech koncertach w Polsce Death Confession 1349 i ich goście w Krakowie Unholy Blood Fest IV – Toruń Wizjonerzy z Blood Incantation wystąpią w Warszawie i Krakowie! The Unholy Trinity Tour 2025
divider

patronujemy

Trzecia płyta ATERRA Narodowy spis zespołów – Artur Sobiela, Tomasz Sikora Premiera albumu „Szczodre Gody” Velesar NEAGHI – Whispers of Wings Taranis „Obscurity” ROCK N’SFERA 5 ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation
divider

współpracujemy

Deformeathing Prod. Sklep Stronghold VooDoo Club MORBID CHAPEL RECORDS Wydawnictwo Muzyczne Pscho SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty