Gortal

(25 czerwca 2005, napisał: Prezes)


Gortal

BIOGRAFIA

Pochodzimy z Warszawy i od 1996 roku tworzymy dźwięki, które trzeba zdefiniować jako death-metal. Po kilkunastu miesiącach, wypełnionych intensywnymi próbami, opanowaniem podstawowych umiejętności gry na poszczególnych instrumentach i przetasowaniach personalnych, wykrystalizował się stały skład, który do 2000r.
tworzyli:
Cukier – Voc
Chryste – Lead Guitar
Major – Guitar
Patryk – Drums
Bengarek – Bass
Mimo czystego konta, w 1998r. zaczęliśmy wylegać na sceny mniejsze i większe.
Pierwsze występy miały miejsce w Warszawie, w towarzystwie min. Murgost, Unnamed, Eternal Tear, Al Sirat, Vesania, Grunwald, Atropos…
Rok 1999 przyniósł kolejne live-napierdalanie, stojące pod znakiem alkoholowego amoku, co nie zawsze szło w parze z jakością gry… sex, drinx and metal. Graliśmy oczywiście w Warszawie (z Krabathor, Yattering, Unnamed, Eternal Tear, Faust, Murgost) jak również w Łukowie i Ostrowcu Świętokrzyskim (z Symphony of Despair i Heresy).
W lutym 2000 została zarejestrowana debiutancka taśma demo. Wybraliśmy się na koniec świata do podrzeszowskiej Boguchwały(sic!). W studiu SPAART w ciągu 14-godzinnej "setki" nagraliśmy w tempie expresu intercity 6 numerów, tworzących materiał ‚Spawn of Hatred’. Kilka miesięcy później dochodzi do pierwszej zmiany w składzie. Patryka zastępuje Hellrizer, grający dotąd m.in. w Deaf’s Point, Saltus i Goethia. Ten rok koncertowo był wybitnie ubogi. Zagraliśmy tylko raz w Starachowicach (z Braquemard, Metalhead, Belfegor i Eriador)
W 2001 zabieramy się do wzmożonej pracy i rejestrujemy w warszawskim studiu DBX promo ‚Unleash Hell’, które zostaje wydane rok później nakładem Apocalypse Production. Napierdalamy na żywca jedynie dwukrotnie.
W Warszawie z Faust i Eternal Tear i we Wrocławiu z Anima Damnata i Dissenter. Latem Hellrizer dołącza do Hate, a Major wyjeżdża do Stanów. Te wydarzenia przerywają działalność zespołu na pół roku.
Rok 2002 oznacza wznowienie prób i powolną pracę nad nowymi numerami, ale jednocześnie jest najbardziej nijakim okresem w historii zespołu. Pojedyncze koncerty z Demogorgonem (Ostrowiec Św i Warszawa), pożegnanie z Bengarkiem i kłopoty ze znalezieniem basisty to jedyne godne odnotowania wydarzenia. Dopiero w grudniu mamy okazję przypomnieć się szerszej publiczności na ParkFest (z Hunter, Carnal i Kayzen).
W 2003, po długich poszukiwaniach, posadę bassmana obejmuje 0-path, lider stoner-rockowego Leash-Eye, związany wcześniej z nieistniejącym już Ascalon. Gramy tylko jeden live set w Warszawie (z Pyorrhoea i Murgost). Koncert ten okazuje się pożegnalym występem Cukra, który decyduje się na odejście z Gortal. Pod koniec 2003 za mikrofonem staje Beton, grający również w grindcorowym Anticipate oraz black/death metalowym Mesmerized.
Rok 2004 przynosi najistotniejszą zmianę w składzie. Rozstajemy się z Hellrizerem, ze względu na brak czasu i porozumienia w kwestiach muzycznych. Za bębnami zasiada Desecrator, znany z progmetalowego Naamah i blackdeathowego Desecrated, który błyskawicznie opanowuje materiał i świetnie
aklimatyzuje się w Gortal. Kontynuujemy prace nad nowymi numerami. Niestety czas pokazał, że nie była to ostatnia zmiana w szeregach Gortal. 0-path rezygnuje z gry na basie. Powodem jest brak czasu wynikający z dołączenia do stonerowej formacji Corruption. Stanowisko basistki wkrótce obejmuje Andraste.
Końcówka 2004 owocuje nagraniem kolejnego demo zatytułowanego Blastphemy. Wizyta w warszawskim studio Kokszoman/Złota Skała przynosi jednakże kolejną zmianę w składzie. W związku z faktem iż dotychczasowy gitarzysta Chryste nagrał wszystkie wokale na Blastphemy czym przejął obowiązki dotychczasowego wokalisty Betona.

SKŁAD

CHRYSTE – gitara, wokal
MAJOR – gitara
DESECRATOR – bębny
ANDRASTE – bas

KONTAKT

gortal@poczta.onet.pl

OFICJALNA STRONA

gortal.pawel.kei.pl

divider

polecamy

Entropia – Vacuum Moonreich – Fugue Craft – White Noise and Black Metal R.O.D. – #SocietyKill
divider

imprezy

Test Fobii KREON na dwóch koncertach w styczniu Into The Abyss #4 MYSTIC FESTIVAL 2019 – nowe zespoły Czarna Wigilia vol.2 koncert Cochise Prog In Park vol. 3 WINTER METAL GIG #2: Kolejne nazwy dołaczaja do składu Mystic Festival! Trasa Carnage God Be Gone Now II (Part 2) Kreator, Dimmu Borgir, Hatebreed oraz Bloodbath! Amorphis i Soilwork w Krakowie Druga edycja Merry Christless w trzech polskich miastach
divider

patronujemy

ATERRA – AV CULTIST ‚Chants of Sublimation’ Trichomes – Omnipresent Creation Premiera nowego albumu Nekron – Psychosis Uerebos – Tormented by Faith Planet Hell – Mission One Nowy NEKKROFUKK!!! Vibrant – The hell is around me Hectic – Exist to Burn Zorormr – Corpus Hermeticum Last Grey Ocean – debiutancka płyta HYPERIAL – Blood And Dust Unsaint – Watch Them Bleed
divider

współpracujemy

MORBID CHAPEL RECORDS Nowy numer Musick gotowy. Radio ProRock Galicja Productions Wydawnictwo Muzyczne Pscho Hellthrasher Productions SelfMadeGod Godz Ov War
divider

koncerty